Woziła bandziorów, powiezie zwierzaki

Tuż przed nowym rokiem świdniccy strażnicy miejscy wzbogacili się o drugi samochód. Używane auto otrzymali od Centralnego Biura Śledczego. Na tym nie koniec. W miejskim budżecie zostało zarezerwowane dodatkowo 120 tys. zł na zakup eco patrolu.
Dotąd Straż Miejska w Świdniku miała do dyspozycji jeden samochód. Tuż przed nowym rokiem wzbogaciła się o drugi. Używana kia ceed trafiła do strażników z Centralnego Biura Śledczego. Jak tłumaczą przedstawiciele jednostki, auto będzie wykorzystywane przede wszystkim do przewozu odławianych zwierząt z terenu miasta.
– Samochód, chociaż jest używany i ma już na swoim koncie wiele przejechanych kilometrów, jest w bardzo dobrym stanie – mówi Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej. – Będzie on idealnym środkiem transportu zwierząt błąkających się po mieście, posłuży też do rutynowych wyjazdów na interwencje.
Jeszcze w tym roku świdnicka straż otrzyma kolejny samochód. Tym razem będzie to auto specjalistyczne, wyposażone w nowoczesne detektory, sprzęt elektroniczny i ośmiometrowy wysięgnik. Chodzi o pojazd eco-patrolu, którego zadaniem będzie wykrywanie zagrożeń ekologicznych na terenie miasta. Za pomocą nowoczesnych urządzeń będzie można zbadać poziom zanieczyszczenia w Świdniku, ale również sprawdzić, czym świdniczanie palą w swoich piecach.
– Będziemy kłaść nacisk na sprawdzanie zanieczyszczenia powietrza przez prywatne gospodarstwa – tłumaczył na sesji kilka tygodni temu mówił Janusz Wójtowicz.
Koszt zakupu samochodu został oszacowany na ok. 190 tys. zł, ale część z tej sumy można zdobyć jako dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
W tegorocznym budżecie pojawiła się również kwota 60 tys. zł na projekt rozbudowy i termomodernizacji siedziby straży miejskiej przy ul. Hallera.
– Dokumentacja będzie wykonana przede wszystkim pod kątem termomodernizacji tego budynku – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika. – W grę może wchodzić również ewentualna drobna przebudowa wnętrza tego budynku. W planach jest również zakup eco-patrolu i trudno, żeby tak specjalistyczny sprzęt stał pod gołym niebem. Trzeba więc pomyśleć o budowie garażu. (kal)