Wreszcie ulga na Felinie

Przebudowa ul. Abramowickiej, budowa estakady na Krochmalnej, przedłużenie ul. Dywizjonu 303 – do tych inwestycji, szacowanych na ponad 165 milionów złotych dochodzą kolejne. Ostatnio miasto ogłosiło przetarg na przebudowę ulicy Grygowej z nowymi wiaduktami.
Ulica Grygowej, istotny łącznik między dużymi węzłami: Witosa i Mełgiewską, jest dziś drogą jednokierunkową, pokiereszowaną, z sypiącymi się wiaduktami. Ale w dwa lata ma to się zmienić.
Jednokierunkowy wyjazd z Hajdowa na Felin obowiązuje tu od kilku lat właśnie z uwagi na uszkodzenia w konstrukcji wiaduktu. Rozebrany zostanie stary zjazd do ulicy Rataja. Zastąpi go nowa droga, która połączy się z ul. Grygowej poprzez rondo, dając możliwość kontynuowania jazdy w każdym kierunku. – W miejscu jednego wiaduktu pojawią się cztery wiadukty, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku – informuje Karol Kieliszek, z biura prasowego ratusza.
Na całym odnawianym odcinku Grygowej – od ul. Pancerniaków do zjazdu w ul. Metalurgiczną – pojawi się pięć nowych zatok dla komunikacji miejskiej. Droga będzie miała cztery pasy, po dwa na odrębnych jezdniach. Skrajne przeznaczone będą dla komunikacji miejskiej. Tutaj podwieszona zostanie trakcja trolejbusowa, co usprawni dojazd trajtków do zajezdni na ul. Mełgiewskiej. Układ drogowy wzbogaci się o drogę serwisową po wschodniej stronie ul. Grygowej. Będzie ona miała szerokość 5 metrów. Serwisówka zbierze ruch z kilku zjazdów indywidualnych.
Inwestycja zaplanowana na dwa lata pochłonie ponad 98 milionów złotych (w tym roku 28 mln zł, blisko 70 mln zł w roku następnym). Unijne wsparcie wynosi w tym przypadku ok. 64 mln zł.
Przebudowa układu na Grygowej jest częścią projektu „Rozbudowa i udrożnienie sieci komunikacji zbiorowej dla obszaru specjalnej strefy ekonomicznej i strefy przemysłowej w Lublinie” o łącznej wartości 203 mln zł. Oprócz Grygowej z wiaduktami i serwisówką, w grupę projektów wpisuje się budowa brakującego odcinka ul. Mełgiewskiej, budowa trakcji na ul. Lubelskiego Lipca ‘80 (od ul. Fabrycznej do al. Piłsudskiego), przebudowa skrzyżowań na ul. Droga Męczenników Majdanka (z ul. Grabskiego i ul. Lotniczą), przebudowa ronda Lubelskiego Lipca ‘80, przebudowa ul. Fabrycznej wraz z mostem, zakup taboru komunikacji miejskiej i rozbudowa systemu informacji przystankowej.
Potencjalnych oferentów poznamy 20 czerwca. Prace budowlane potrwają maksymalnie do końca maja 2019 roku. BCH