WSEI przed jubileuszem

Na rodzinnym pikniku WSEI bawiło się blisko 3 tys. studentów, absolwentów, pracowników, przyjaciół i sympatyków uczelni

Festyn Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, w sobotę 28 września, otworzył 20. rok funkcjonowania uczelni i obchody tego jubileuszu. Impreza zorganizowana na terenie Perła Browary Lubelskie SA była okazją do spotkań studentów, absolwentów, pracowników, przyjaciół i sympatyków WSEI.


– W 20. rok działalności wchodzimy stawiając sobie za cel ciągłe doskonalenie jakości procesu kształcenia i rozwoju bazy edukacyjnej. Ich wysoki poziom znajduje odzwierciedlenie w opiniach niezależnych instytucji analizujących efekty kształcenia w szkolnictwie wyższym – zapewniali w swych wystąpieniach luminarze WSEI.

Faktem jest, że uczelnia działa niezwykle dynamicznie. Stanowi teren przyjazny i otwarty dla wszystkich podejmujących tu naukę. Wyróżnia ją też spośród innych wyjątkowe podejście do studenta, rozumienie jego potrzeb, pomoc w kompleksowym rozwoju.

W kilku panelach dyskusyjnych z udziałem kadry uczelni była okazja do pierwszych jubileuszowych podsumowań. Wzięli w nich udział: rektor WSEI profesor Marek Żmigrodzki, dziekani: dr Mariusz Paździor i ks. dr Adam Raczkowski oraz Teresa Bogacka – kanclerz WSEI.

Nie sposób cytować długiej listy nagród i certyfikatów tej uczelni, które wymieniają dyskutanci. Najmocniejsze strony WSEI to nasycenie kadry dydaktycznej ludźmi o najwyższych kwalifikacjach, doskonała baza edukacyjna, aktywność wydawnicza. Uczelnia zajmuje też jedno z najwyższych miejsc w Polsce w kategorii „pomoc studentom niepełnosprawnym”.

Podkreśla się, że nie jest to jednostka typowo komercyjna – swoją działalność opiera na celach statutowych Fundacji OIC Poland – swojego założyciela w 2000 roku. WSEI po blisko dwóch dekadach ma renomę jednej z najlepszych niepublicznych uczelni tzw. magisterskich w Polsce. Jest liderem wśród tego rodzaju wyższych szkół w regionie.

To czas relaksu, ale i wiedzy

Sobotnie spotkanie na błoniach historycznego browaru przyniosło wiele atrakcji. W usytuowanych tam namiotach specjaliści różnych dziedzin WSEI informowali gości imprezy o możliwościach uczelni płynących z jej zaplecza technicznego, m.in. poprzez bezpłatne badania diagnostyczne i pokazy. Były tam pomiary i oceny podstawowych parametrów życiowych, profilaktyka nadciśnienia tętniczego krwi i cukrzycy. Były pomiary sprawności ciała na rowerze dynamometrycznym. Ale też nietuzinkowe pokazy, jak innowacyjne metody leczenia grzybicy i trądziku – tutaj udzielała się dr Ewa Guz zachęcająca do terapii laserem, oraz warsztat pielęgnacji niemowlęcia – czym zajmuje się w WSEI Noemi Jaszyna, wykładowca pielęgniarstwa. Obie panie reprezentują Wydział Nauk o Człowieku. W ramach tego wydziału trwały też porady pedagogiczne i psychologiczne. A porad prawnych i rachunkowych udzielali dydaktycy Wydziału Administracji i Nauk Społecznych.

W ramach prezentacji Wydziału Transportu i Informatyki odbyły się pokazy funkcjonowania kamery termowizyjnej i możliwości drukarki 3D.

WSEI w liczbach

…to obecnie trzy wydziały: Nauk o Człowieku, Administracji i Nauk Społecznych, Transportu i Informatyki, oferujące 23 kierunki studiów – z czego 10 magisterskich, pozostałe licencjackie. To aktualnie ponad 6,5 tys. studentów. Co ważne, uczelnia oferuje komplet udogodnień dla osób niepełnosprawnych – zarówno pod względem mobilności jak i ułatwień w nauce.

Ponadto, 25 toków studiów obejmuje finansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego: dotyczy to 220 słuchaczy z 26 krajów (Europa, Afryka i Azja) – edukowanych w języku angielskim. Niezależnie od tego studiuje tu około 600 osób z Ukrainy.

Dotychczas WSEI wypuściło w świat około 40 tys. absolwentów kierunków stacjonarnych – w tym 2000 magistrów pielęgniarstwa (znaczna część właśnie z językiem angielskim) i ponad 13 tys. absolwentów studiów zaocznych.

Realizację wszystkich założeń procesu edukacyjnego oraz projektów naukowych i badawczych zapewnia baza dydaktyczna WSEI. Uczelnia posiada nowoczesny i funkcjonalny obiekt (dawny biurowiec Daewoo Motor Poland) o powierzchni 8.500 m.kw. – stanowiący jej własność. Mieści on 5 auli, 5 pracowni informatycznych, 35 sal seminaryjnych oraz laboratoriów dziedzin szczegółowych: elektroniki i elektrotechniki, materiałoznawstwa i układów napędowych, metrologii, automatyki, środków transportu, także pracowni pielęgniarskich. Uczelnia posiada halę sportową (311 mkw.) oraz siłownię. Do dyspozycji studentów i kadry dydaktycznej jest własna zinformatyzowana biblioteka z czytelnią. Studenci mogą też zamieszkać w akademiku (przy ul. Unickiej) na 300 osób – o tym wszystkim informuje Leszek Gońka, dyrektor promocji i rekrutacji uczelni.

WSEI zaprezentowała też swoje Akademickie Liceum Mistrzostwa Sportowego (ALMS) na 280 uczniów i Akademickie Liceum Ogólnokształcące (ALO) dla 90 uczniów.

Jarzębina i Brathanki

Na estradzie wystąpił m.in. zespół śpiewaczy Jarzębina i ekipa rockowa 500, obejrzeliśmy także popisy grup artystycznych: studentów WSEI i uczniów ALMS. A już poza sceną trwały zabawy dla dzieci i ich rodziców: dmuchańce, warsztaty maskotek, gry edukacyjne, malowanki, ale też animacje w Akademii Młodego Inżyniera.

Clou wieczoru był jednak zespół Brathanki. Nieczęsto bywają w Lublinie, tym bardziej żal, iż widownia koncertu była niewielka – zimny, wilgotny teren wypłoszył dużą część gości pikniku. Tymczasem dla wytrwałych zaczęła się przednia zabawa. Krakowska grupa od 1998 roku wykonuje muzykę z pogranicza folk-pop-rock, brawurowo. Brakowało rzecz jasna estradowego wdzięku i głosu Haliny Młynkowej, jednak – zastępująca ją od 2009 roku – Agnieszka Dyk znakomicie daje sobie radę, a żywiołowy charakter i profesjonalizm Brathanków pozostał. Wybrzmiały ponadczasowe hity jak „Czerwone korale”, „Siebie dam po ślubie” i oczywiście „W kinie w Lublinie”.

Marek Rybołowicz