Wskazówki wciąż stoją, a czas ucieka…

Stojący zegar na Bramie Krakowskiej nie jest najlepszą wizytówką lubelskiej starówki

Coś, co wydawało się do załatwienia niemal od ręki, w Lublinie okazuje się niewykonalne. Zegar na Bramie Krakowskiej od ulicy Bramowej nadal nie działa i nie wiadomo kiedy zacznie znowu odmierzać czas mieszkańcom Lublina i turystom odwiedzającym Stare Miasto!

Przed dwoma tygodniami o usprawnienie niedziałającego od niepamiętnych czasów zegara do marszałka województwa zwróciła się Rada Dzielnicy Stare Miasto.

– Mając na uwadze, iż Brama Krakowska znajduje się w Państwa władaniu, a zarazem jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc znajdujących się w stolicy naszego województwa, prosimy o zarezerwowanie w swoim budżecie środków finansowych na to zadanie. Uważamy, iż sytuacja w której wyżej wspomniany zegar od wielu lat nie spełnia swoich funkcji jest dalece niewłaściwa z uwagi na złe postrzeganie miasta przez coraz liczniej przybywających turystów. Mając powyższe na uwadze prosimy jak na wstępie – napisał w piśmie do Urzędu Marszałkowskiego Michał Makowski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Stare Miasto. Gdyby podanie wysłał jeszcze pół roku temu adresat byłby dobry. Od 1 października ubiegłego roku Muzeum Lubelskie przekształcone zostało jednak w Muzeum Narodowe, nad którym nadzór sprawuje minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Urzędnicy przesłali zatem podanie społeczników do Muzeum Narodowego w Lublinie, w zasobach, którego znajduje się obecnie Brama Krakowska i mieszczące się w nim Muzeum Historii Miasta Lublina.

W ubiegły wtorek dr Katarzyna Mieczkowska, dyr. Muzeum Narodowego w Lublinie odpisała marszałkowi oraz Radzie Dzielnicy Stare Miasto, informując, że w ramach działań inwestycyjnych w Bramie Krakowskiej planowany jest generalny remont wraz z pracami konserwatorskimi, a zakres prac obejmuje także czynności przy zegarze. – Muzeum stara się o przyznanie środków z budżetu państwa na przebudowę i modernizację ekspozycji Muzeum Historii Miasta Lublin w Bramie Krakowskiej.

Przedmiotem zadania jest modernizacja wystawy stałej oddziału Muzeum Narodowego w Lublinie, lepsze zabezpieczenie zbiorów, nowa aranżacja ekspozycji stałej. Ponadto przewidziana jest też renowacja przedbramia Bramy Krakowskiej, w której znajdują się krużganki – czytamy w piśmie wystosowanym przez dyr. K. Mieczkowską.

Kiedy prace mogłyby się rozpocząć? Konkretna data w piśmie nie pada. Dyr. Muzeum Narodowego w Lublinie zaznacza, że o otrzymanych środkach na przewidzianą inwestycję niezwłocznie powiadomi zainteresowanych.

Takie stanowisko nie zadowala radnych Dzielnicy Stare Miasto.

– Będziemy nadal próbowali wymóc naprawę zegara. Przecież może okazać się, że nie działa z powodu jakieś błahostki. Dziwi nas, że nie podjęto nawet próby, by sprawdzić dlaczego zegar się zatrzymał – mówi Michał Makowski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Stare Miasto. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here