Wskoczymy do elektrycznego autobusu

Miasto może podpisywać umowy na zakup łącznie 12 autobusów elektrycznych. Za ponad 32 miliony złotych dostarczy je firma Solaris.


– Pozytywnym wynikiem zakończyła się kontrola dwóch postępowań na zakup odpowiednio 5 i 7 autobusów elektrycznych. Oznacza to, że możemy podpisać umowy z firmą Solaris Bus & Coach – poinformował w ubiegłym tygodniu Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie. Chodzi o dwa przetargi rozstrzygnięte kilka tygodni temu przez ZTM. Przed podpisaniem umów rutynową kontrolę musiał przeprowadzić Urząd Zamówień Publicznych. Wypadła ona pomyślnie.

Za 7 autobusów elektrycznych miasto zapłaci ok. 18,8 mln złotych brutto, a za 5 elektrobusów – około 13,4 mln złotych. W obu przetargach zwyciężyła firma Solaris, mająca swoją siedzibę niedaleko Poznania, która jako jedyna złożyła oferty. Oznacza to, że za ponad 32 miliony złotych Solaris dostarczy do Lublina łącznie 12 autobusów elektrycznych. – Wykonawca spełnia wszystkie warunki udziału w postępowaniu, a jego oferta nie podlega odrzuceniu i jest najkorzystniejsza pod względem przyjętych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia kryteriów oceny ofert – czytamy w uzasadnieniu decyzji wydanej kilka tygodni temu przez ZTM.

Dostawa siedmiu pojazdów jest planowana w listopadzie 2021 roku. Zostaną one skierowane do obsługi linii nr: 1, 6 i 7. W przypadku „mniejszego przetargu” dostawa 5 autobusów elektrycznych jest planowana w kwietniu 2022 roku. Będą one kursować na linii numer 2.

– Pojazdy będą niskopodłogowe, o długości 12 metrów, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, monitorowane, klimatyzowane, wyposażone w biletomaty z możliwością płatności kartą i gotówką, bramki liczenia pasażerów oraz trzy podwójne porty USB do ładowania urządzeń mobilnych – wylicza Justyna Góźdź, inspektor ds. marketingu i kontaktów z mediami w ZTM.

Grzegorz Rekiel