Wspólne wartości i korzyści

Lublinianie i świdniczanie kolejny raz obchodzili Dzień Europy, który tradycyjnie przypada 9 maja. To w tym dniu, w 1950 r. Robert Schuman ogłosił deklarację, która zapoczątkowała proces integracji na naszym kontynencie.


Organizatorami Lubelskich Dni Europy był Punkt informacji Europejskiej Europe Direct – Lublin oraz Urząd Miasta Lublin. – Wiedza lublinian o Unii Europejskiej z roku na rok jest coraz większa. W tym roku powodzeniem cieszył się też nasz konkurs. Uczniowie obradowali w ratuszu, biorąc udział w symulacji obrad parlamentu europejskiego – wyjaśniała Olga Czapla z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Lublin.

W tym roku ze względu na remont deptaka zrezygnowano z tradycyjnej gry miejskiej śladem unijnych inwestycji w naszym mieście. Powodzeniem za to cieszyło się koło fortuny, w którym pytania dotyczyły UE.

W ramach Lubelskich dni Europy otwarte dla zwiedzających były obiekty, których powstanie było współfinansowane z Unii Europejskiej – m.in. zajezdnia autobusowa przy ul. Grygowej czy Stadion Arena Lublin.

Z kolei przy powiatowych drogach w Świdniku w środę, 9 maja zawisły flagi Polski i Unii Europejskiej.

– Warto podkreślać naszą obecność w Unii Europejskiej przede wszystkim ze względu na wspólne wartości, które w jej ramach dzielimy, ale również ze względu na olbrzymie korzyści, które z tego czerpiemy – środki, które pomagają nam finansować remonty dróg czy fakt, że jako obywatele poruszamy się po Europie tak swobodnie jak po najbliższej okolicy – mówi Jakub Osina, członek zarządu powiatu świdnickiego. EM.K., JN, (w)

Lubelski Punkt Informacji Europejskiej znajduje się od roku w nowym miejscu, przy ulicy T. Zana 38. Czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00. Na miejscu bądź telefonicznie pod numerem 511 403 171 można zasięgnąć wiedzy o funkcjonowaniu UE i uzyskać praktyczne informacje m. in. o europejskiej karcie ubezpieczenia zdrowotnego. Oferowane są też bezpłatne staże i szkolenia współfinansowane z UE.