Wspólnie czerpią ze słońca

Na zarządzanym przez miejską spółkę Pegimek bloku, należącym do wspólnoty mieszkaniowej Niepodległości 29 w Świdniku, zainstalowano niedawno panele fotowoltaiczne. Produkowana przez nie energia elektryczna zasila części wspólne budynku.

– Instalację paneli fotowoltaicznych proponowaliśmy tym nieruchomościom, które mają większe zapotrzebowanie na moc, głównie tym, które mają windy i duże części wspólne. W przypadku bloków, w których tę część stanowi tylko klatka schodowa, nie jest to opłacalne – mówi Jerzy Irsak, prezes P.K. Pegimek.

To jak na razie pierwszy i jedyny blok, będący w zarządzie miejskiej spółki, na którym zainstalowano fotowoltaikę. Prezes Pegimeku, nie wyklucza jednak, że na innych nieruchomościach także pojawią się takie rozwiązania, choć zaznacza, że zmienione niedawno przepisy sprawiają, że stało się to dla wspólnot mniej opłacalne.

– Liczmy, że niebawem się to zmieni. Obecnie odbywają się zebrania wspólnot, które przez ostatnie dwa lata były wstrzymane przez pandemię. Rozmawiamy z mieszkańcami na temat remontów, ale również takich inwestycji – dodaje prezes.

Koszt zakupu i instalacji fotowoltaiki na bloku przy Niepodległości 29 wyniósł dwadzieścia kilka tysięcy złotych. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here