Wspólnie po unijne fundusze

Gminy Krasnystaw, Izbica, Łopiennik Górny i Siennica Różana będą razem starać się o pieniądze z Unii Europejskiej. W nowej unijnej perspektywie finansowej będą mogły to robić w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, który ma powstać wokół miasta Krasnystaw.

W czwartek, 4 marca, list intencyjny w tej sprawie podpisali przedstawiciele Krasnegostawu oraz gmin Izbica, Krasnystaw, Łopiennik Górny i Siennica Różana. – Miejskie obszary funkcjonalne to nowa formuła pozyskiwania unijnych dotacji, podobna do tej z poprzedniej perspektywy finansowej – mówi wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik, jedna z sygnatariuszek listu.

– Jednak wcześniej takie obszary miały charakter metropolitalny albo regionalny. W województwie lubelskim centrum obszaru metropolitalnego jest Lublin, a obszarów regionalnych – Biała Podlaska, Chełm, Puławy i Zamość. Teraz podobne możliwości będą mieć mniejsze obszary funkcjonalne, skupione wokół 12 miast powiatowych, w tym Krasnegostawu – dodaje. Dzięki temu samorządy będą mogły pozyskiwać unijne pieniądze na wspólne projekty.

Gmina Krasnystaw planuje m.in. inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową, połączenia drogowe i uzbrojenie terenów inwestycyjnych. Propozycje wszystkich partnerów znajdą się we wspólnej strategii rozwoju ponadlokalnego, która będzie podstawą do ubiegania się o unijną pomoc.

Samorządy mają również opracować plan działań w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, na które środki będzie dzielić Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Unijne dotacje dla MOF mają być przyznawane bez konkursów, ale szczegółowe zasady podziału pieniędzy na razie nie są znane. Wiadomo tylko, że pieniądze mają być wykorzystane w latach 2021-2027. (i)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here