Wspólnie zmieniamy miasto

Jedną z lokalnych inicjatyw, która zostanie zrealizowana, jest zagospodarowania terenu wokół MBP na ulicy Krężnickiej 125

Poznaliśmy projekty zakwalifikowane do realizacji w ramach tegorocznej edycji Inicjatywy Lokalnej. Do wydania jest 5 milionów złotych – zostaną przeznaczone na urządzenie terenów wypoczynkowych, budowę ulic czy boisk. Mieszkańcy wezmą w nich czynny udział poprzez wkład własny lub zaangażowanie się w pracę społeczną.
To już druga edycja Inicjatywy Lokalnej. Również i w tej edycji cieszyła się zainteresowaniem mieszkańców. Zgłoszono 17 projektów, z których do realizacji przeznaczono 11. Ratusz planuje przeznaczyć na wszystko kwotę 5 milionów złotych. Część środków dołożą mieszkańcy. Lublinianie, którzy planowali zrobić coś dla swojej najbliższej okolicy, w przedstawionym projekcie musieli zaznaczyć, co są w stanie zrobić sami jako wkład pracy bądź na co mogą wyłożyć pieniądze. – Inicjatywa Lokalna to kolejny przykład włączania mieszkańców w procesy współdecydowania o naszym mieście – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Na tegorocznej liście projektów przeznaczonych do realizacji znalazły się przeważnie niewielkie projekty, ale bardzo istotne dla samych mieszkańców. Są to propozycje, które np. przepadły w głosowaniu do budżetu obywatelskiego, a teraz zyskały szansę na realizację. Tak jest np. z pomysłem zagospodarowania terenu wokół MBP na ulicy Krężnickiej 125. – Mieszkańcy zadeklarowali wkład pieniężny i rzeczowy. Sami podejmą się drobnych prac porządkowych, np. rozebrania dotychczasowego ogrodzenia. Jedna osoba zadeklarowała chęć przeprowadzenia zajęć sportowych dla seniorów na odnowionym placu – wylicza Renata Bieńko z rady dzielnicy „Zemborzyce”, koordynatorka projektu. W wyniku prac, które mogą zakończyć się już na jesieni br., na terenie przylegającym do budynku, w którym mieści się filia nr 20 nr MBP oraz prywatna przychodnia, zostaną zamontowane urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu, staną nowe ławki, kosze na śmieci oraz stojaki rowerowe. – Bardzo cieszymy się, że z tytułu budynku powstaną miejsca parkingowe, również dla osób niepełnosprawnych i dla karetki pogotowia, bo do tej pory ambulans parkować musiał w zatoczce autobusowej – dodaje pani Renata.
Ponikwoda bierze w dłoń łopaty
Również i na Ponikwodzie w ramach Inicjatywy Lokalnej mieszkańcy tej szybko rozwijającej się dzielnicy zadeklarowali pomoc w powstaniu placu rekreacyjnego przy ulicy Bluszczowej. – Mamy w naszej dzielnicy bardzo wiele osób, które są rodzicami małych dzieci. Nie mają gdzie się spotkać i odpocząć, dlatego, postanowiliśmy wspólnie, że naszym wkładem pracy będzie koncepcja, mapa do celów projektowych oraz roboczogodziny na placu budowy terenów wypoczynkowych Bluszczowa Park. – mówi Tomasz Małecki, przewodniczący zarządu dzielnicy Ponikwoda. – Chętnych do pracy na pewno nie będzie brakować. Czekamy teraz na decyzję Wydziału Inwestycji i w tym roku powinniśmy zakończyć wszystkie prace – dodaje.
Na terenie 30-arowej działki położonej w centrum dzielnicy planowana jest także siłownia i plac zabaw. W bliskiej odległości od Bluszczowa Park znajdować się będzie kompleks nowo budowanej szkoły przy Majerankowej.
W ramach Inicjatywy zmienić się ma także okolica Słomianego Rynku na Kalinowszczyźnie, gdzie powstaną nowe boiska (m.in. do streetballa). Przy ulicy Montażowej ma powstać kolorowy skwer dla mieszkańcy bloków 12, 14 i 16. Kolejne zmiany przejdzie również rozbudowujący się park rekreacji i wypoczynku w okolicy ulic Tymiankowej i Biedronki na Czubach Północnych. Mieszkańcy dzielnicy Szerokie postawili na drogi, które są im najbardziej potrzebne. W tym roku może rozpocząć się budowa ulicy Milczan (420 metrów) i Bużan (370 metrów). Mieszkańcy dzielnicy Szerokie dołożą się do ich budowy wkład własny. Kolejną drogową inicjatywą jest budowa bocznej ul. Turystycznej i bocznej ul. Hajdowskiej. Mieszkające w okolicy 24 rodziny nie mają w tym momencie dostępu do drogi publicznej. Dodatkowo nowe drogi w tej okolicy ułatwią życie drobnych przedsiębiorców, którzy prowadzą tam handel. Inwestycje związane z drogami przewidziane są na dwa lata. Wśród 11 projektów Inicjatywy Lokalnej trzy nie mają charakteru inwestycyjnego – to kolejna edycja „Rowerowego maja” i inicjatywy związane ze sportem i nadchodzącymi młodzieżowymi mistrzostwami Europy w piłce nożnej: „Wolontariat na Start!” i „Kibice razem”. – Chcieliśmy wybrać naprawdę różnorodne projekty, które posłużą mieszkańcom – podkreśla Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej. (EM.K.)