Wspominali bitwę pod Wielkopolem

W biurze poselskim Teresy Hałas odbyło się spotkanie z członkami Stowarzyszenia „Michalec 1864”, w którym uczestniczył też starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk. Zorganizowano je z uwagi na obchody rocznicy bitwy stoczonej w czasie powstania styczniowego pod Wielkopolem w gminie Gorzków.

Spotkanie poprzedzało obchody historycznej, zwycięskiej potyczki w 157 rocznicę bitwy na „Michalcu”. – Była to bitwa stoczona na początku lutego 1864 r., kiedy pod Wielkopolem doszło do starcia pomiędzy oddziałami powstańców styczniowych, a siłami carskimi – informuje Tomasz Kliszcz ze starostwa powiatowego w Krasnymstawie. Pomimo tego, iż strona polska odniosła spektakularne zwycięstwo, do dziś bitwa ta jest mało znana, co chcą zmienić członkowie Stowarzyszenia „Michalec”.

W ramach obchodów w kościele pw. Stanisława Biskupa i Męczennika w Gorzkowie zorganizowano też mszę świętą, którą odprawił ksiądz proboszcz Andrzej Wołoszyn. W liturgii uczestniczyli m.in. poseł Teresa Hałas, starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk, i przedstawiciele rady powiatu w Krasnymstawie: wiceprzewodniczący Mirosław Księżuk i radna Ewa Nieścior.

Po mszy nastąpiło symboliczne złożenie kwiatów. – Stowarzyszenie „Michalec 1864” aktywnie uczestniczy w rocznicach historycznych i innych wydarzeniach organizowanych na terenie naszego powiatu. Jego działalność istotnie przyczynia się do krzewienia patriotyzmu, upamiętniania tradycji i edukacji historycznej mieszkańców. Za realizację tej szczytnej idei serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że członkowie Stowarzyszenia nadal będą służyć naszej lokalnej społeczności – mówi Andrzej Leńczuk, starosta krasnostawski. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here