Wspomnienie Jana Pawła II

22 października, w rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, Kościół katolicki obchodził wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II.


W liczącej 5237 wiernych parafii pw. św. Jana Pawła II w Lublinie od niedzieli 13 października trwały przygotowania do odpustu parafialnego Prowadził je ks. Marcin Grzesiak, dyrektor administracyjny Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie oraz archidiecezjalny duszpasterz ministrantów i lektorów. Uroczystości odpustowe ku czci św. Jana Pawła II odbyły się 16 października. Sumie przewodniczył ks. bp Mieczysław Cisło, który wraz z ks. prałatem Janem Kiełbasą podziękował też za 50 lat kapłaństwa tego ostatniego. W sali pod kaplicą nie zabrakło oczywiście „papieskich kremówek”. Były też krówki odpustowe z parafialnym nadrukiem. Można było też kupić cegiełkę – magnes na budowę kościoła.

18 października 2019 roku, w przeddzień 35. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w świątyni na osiedlu Nałkowskich miała miejsce msza św., w której uczestniczyli kapłani z rocznika święceń ks. proboszcza. Modlono się też za zmarłych kapłanów z rocznika święceń 1993 i za ojczyznę. 19 października – w dniu wspomnienia liturgicznego bł. ks. Jerzego Popiełuszki, po wieczornej mszy św. odbyło się też nabożeństwo przy relikwiach bł. ks. Jerzego Popiełuszki, męczennika za wiarę.

Wracając jednak do patrona świątyni przy ul. bpa Mariana Fulmana 9, erygowanej w czerwcu 2010 roku przez abpa Józefa Życińskiego, przypomnijmy, że Karol Wojtyła już jako kardynał dał się poznać nie tylko jako wielka osobowość, ale mąż Kościoła i człowiek, który nie tylko orientuje się znakomicie w teologii, ale który ma wizję i głęboko przemyślaną koncepcję Kościoła. 6 sierpnia 1978 roku, kiedy zmarł 80-letni, wielkiego hartu papież – św. Paweł VI, Karol Wojtyła był z przyjaciółmi na urlopie w Bieszczadach. 10 sierpnia odprawił przed wyjazdem na konklawe, w katedrze na Wawelu mszę św. w intencji zmarłego papieża. W konklawe uczestniczyło stu jedenastu kardynałów ze 42 krajów. Nowym papieżem został Włoch – kardynał Luciani, który przyjął imię Jana Pawła I. Zmarł nagle na atak serca po trzydziestu trzech dniach sprawowania urzędu papieskiego.

14 października po południu zaczęło się więc kolejne konklawe w celu wyłonienia nowego papieża. O 17.15 w poniedziałek, 16 października 1978 roku, przygniatającą większością głosów, bo aż stu czterema, został wybrany Polak – kardynał Wojtyła. O 18.18 tłumy zgromadzone na placu przed bazyliką zobaczyły biały dym unoszący się z kominka nad Kaplicą Sykstyńską. Powitały go burzliwymi oklaskami. O 18.44 na placu, wypełnionym dwustu tysiącami ludzi, zapadła kompletna cisza. Kardynał Felici ogłosił, że nowym papieżem jest Polak. Kiedy już o 19. 20 Jan Paweł II ukazał się publicznie, pierwszy od przeszło czterystu lat nie włoski papież, na placu zapanowała najpierw konsternacja, ale po pozdrowieniu wygłoszonym po włosku – „Sia lodato Gesu Christo!” – pojawiły się wiwaty i ogólny wybuch radości. Nikt wtedy jeszcze nie wiedział, że podczas prawie dwudziestu siedmiu lat pontyfikatu papież z dalekiego kraju uczyni tak wiele i będzie tak bardzo kochany. „Bałem się przyjąć ten urząd, ale zrobiłem to w duchu pokory i całkowitym zaufaniu do Jego Matki Najświętszej, Madonny”.

16 października 41 lat temu wielka radość zapanowała też w Polsce, gdzie każdy mógł z dumą powiedzieć, „to nasz papież”. W czasie swojego pontyfikatu św. Jan Paweł II odbył 104 zagraniczne podróże do 132 krajów. Odwiedził 900 miast i miejscowości. Pokonał 1,7 mln kilometrów, co odpowiada 30– krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i trzykrotnej odległości między Ziemią a Księżycem. Wszystko to po, by szerzyć dobrą nowinę, że odważnie i zgodnie można walczyć ze złem. Polakom powiedział wyraźnie i stanowczo: „Nie lękajcie się…”. Pokazał, że warto być Polakiem i że Polska potrzebuje Europy. W czasie swoich pielgrzymek do Polski polecał swój naród Matce Najświętszej. Walczył, by miłość, zgoda i sprawiedliwość królowały w naszym kraju, a Polacy byli ludźmi sumienia.

W hołdzie wielkiemu Polakowi 20 października w kościele Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej przy ul Narutowicza w Lublinie odbył się koncert zatytułowany „Człowiek sumienia”. W programie była muzyka klasyczna i fragmenty homilii Jana Pawła II, wygłoszonej w czasie mszy św. odprawianej na wzgórzu „Kaplicówka” w Skoczowie w dniu 22 maja 1995 roku podczas V Pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski. Wystąpiła Orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie pod dyr. Przemysława Stanisławskiego oraz Iwona Kowalkowska – sopran i Jacek Brzeziński – narracja.

Z kolei w archikatedrze, też w niedzielę 20 października, odbył się koncert pod tytułem Akord XVI – muzyka chóralna kompozytorów lubelskich w hołdzie jego świątobliwości Janowi Pawłowi II z okazji 41. rocznicy pontyfikatu”. Wystąpił chór „Camerata Lubelska” pod batutą Tomasza Orkiszewskiego. Słowo o muzyce wygłosił prof. Mariusz Dubaj. W programie znalazły się kompozycje chóralne Henryka Mikołaja Góreckiego, Tadeusza Szeligowskiego, Andrzeja Koszewskiego, Kazimierza Górskiego, Andrzeja Nikodemowicza, Mieczysława Mazurka, Henryka Czyżewskiego i Mariusza Dubaja. Wykonano dwa prawykonania: „Tryptyku” Andrzeja Nikodemowicza oraz sześcioczęściową „Misa Nova” w języku łacińskim Mariusza Dubaja. Patronatem honorowym koncert objął metropolita lubelski ks. arcybiskup Stanisław Budzik.

Elżbieta Kasprzycka

Pontyfikat 264. następcy św. Piotra trwał 26 lat, 5 miesięcy, 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa – po św. Piotrze i Piusie IX. Tegoroczne uroczystości, poprzedził XIX Dzień Papieski pod hasłem „Wstańcie, chodźmy”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here