Wspomnienie zimy

Wiosna tuż tuż, ale miłe, zimowe wspomnienia towarzyszą dzieciom z klasy III w Szkole Podstawowej w Rudzie-Hucie. W śnieżnej scenerii, pod opieką Barbary Gałus i Bożeny Nowosad, ruszyły na zajęcia terenowe „Zimowym Tropem”.

Zajęcia przeprowadzono 24 lutego. Ich organizatorzy, od kilku już lat, to Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych – Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie i Koło Łowieckie nr 23 „Szarak” w Chełmie.

W związku z bardzo niskimi temperaturami, jakie panowały w styczniu i lutym, oraz ograniczeniami związanymi z pandemią Covid-19 tegoroczne zajęcia były kilkakrotnie przekładane. Uczniowie nie mogli się doczekać tegorocznego wyjazdu. Zajęcia terenowe rozpoczęły się w miejscowości Poczekajka.

Uczniowie wraz z opiekunami wsiedli do myśliwskiej podwody i po około trzech kilometrach jazdy leśnym duktem zatrzymali się w samym środku leśnej głuszy, leżącej na terenie Chełmskiego Parku Krajobrazowego. Ponieważ w warsztatach terenowych brał również udział przedstawiciel koła łowieckiego, które było organizatorem logistycznym tych warsztatów, nie obyło się bez poruszania tematów związanych ze zwierzyną łowną żyjącą na terenie parku.

Łowczy Mirosław Blacha opowiadał dzieciom o bytowaniu zwierzyny w lesie podczas silnych mrozów i przy grubej pokrywie śniegu. Dzieci z ochotą postanowiły pomóc roznosić karmę, która na pewno pomoże przetrwać zimę zwierzątkom.

Następnie rozpoczęły się warsztaty z rozpoznawania tropów zwierząt pod opieką pracownika Ośrodka Edukacyjnego w Brzeźnie – Ryszarda Suszyńskiego. Odnalazły tropy jeleni, dzików, saren, wilka, kuny, lisa i prawdopodobnie rysia, którego ślady można coraz częściej spotkać w tej okolicy. Po wyczerpujących warsztatach uczniowie regenerowali siły spożywając ufundowaną przez Koło Łowieckie kiełbaskę, którą wcześniej upiekły nad ogniskiem. (m)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here