Wśród kwiatów i miododajnych bankomatów

2 mln zł wydadzą lublinianie w tym roku na nowe kwiaty, krzewy i drzewa w mieście, w ramach IV edycji Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy zgłosili 145 projektów. Tylko 12 z nich oceniono negatywnie. Do końca stycznia br. eksperci wybiorą konkretne projekty do realizacji w ciągu najbliższych miesięcy.


– Pomysły zweryfikowano m.in. pod kątem możliwości ich realizacji, własności terenów i zapisów w planach zagospodarowania przestrzennego – informuje Grzegorz Jędrek z biura prasowego ratusza. – Teraz przejdą one ocenę merytoryczną. Projekty oceni siedmioosobowy zespół ekspertów złożony z pracowników lubelskich uczelni i specjalistów ds. krajobrazu – dodaje rzecznik.

Uznania urzędników nie zyskał np. pomysł budowy zielonych bulwarów nad rzeką Czerniejówką w dzielnicy Dziesiąta ze względu na przynależność działki do Wód Polskich. Za nierealny do wykonania uznano także projekt „ogrodu deszczowego” na ulicy Muzycznej ze względu na istniejące spadki jezdni i kanalizację deszczową. Negatywną ocenę otrzymał też pomysł budowy „parku kieszonkowego” w dzielnicy Kośminek ze względu na to, że w przyszłości będą w tym miejscu poprowadzone tymczasowe drogi dojazdowe do budów. Nie zostanie też wykonany skwerek „Pod lipą” na Wieniawie ze względu na zaplanowaną przebudowę Alei Racławickich.

Autorzy wniosków, którzy nie zgadzają się z oceną swojego projektu, mają 7 dni na złożenie odwołania. Wszelkie uwagi przyjmowane są do dnia 24 stycznia włącznie. Można je zgłaszać drogą elektroniczną na adres zielony@lublin.eu bądź za pośrednictwem poczty: Biuro Partycypacji Społecznej, Urząd Miasta Lublin, ul. Bernardyńska 3, I piętro, pok. 107.

Pomysły ocenione na plus

Pozytywną ocenę otrzymały 133 projekty. Lublinianie proponują m.in. budowę „ogrodów deszczowych” w różnych częściach miasta (58 tys. zł) , utworzenie „bankomatów roślin miododajnych (20 tys. zł), różne warsztaty i projekty edukacyjne (za 150 tys. zł), utworzenie „ścieżek dendrologicznych” (63 tys. zł), przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej „Łąki kwietne lubiana ozdoba miasta, ale także wsparcie dla pszczół i dzikich zapylaczy” (28 tys. zł), stworzenie „alei rzeźb” przy ul. Filaretów (17 tys. zł),

Poza tym powracają pomysły urządzenia skwerów (np. na ul. Przyjaźni 18-20-22, przy Hutniczej 6-18-20-24), kwietnych łąk (np. przy ul. Wrotkowskiej, ul. Puchacza, ul. Dywizjonu 303), postawienia donic z kwiatami (tym razem w wąwozie na Czechowie Południowym i przy dworcu PKP) czy nasadzeń szpalerów drzew (np. na ulicy Nadłącznej w dzielnicy Za Cukrownią, na Koncertowej na Czechowie Północnym czy w dzielnicy Konstantynów). O tym, które projekty wejdą do realizacji w 2020 roku zadecyduje komisja. Projekty będę ocenione do końca stycznia.

Emilia Kalwińska

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here