Wstańcie, chodźmy

XIX Dni Papieskie rozpoczęły się w minioną niedzielę, 6 października i potrwają do 16 października. Zorganizowane przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w tym roku obchodzone są po hasłem „Wstańcie, chodźmy”.


Kulminacja obchodów tegorocznych XIX Dni Papieskich przypada w niedzielę, 13 października. Program jest urozmaicony. W kościołach – w akademickim KUL, pw. św. Rodziny, pw. św. Józefa – przez cały dzień będą odbywały się kiermasze ciast. O godz. 17 w kościele pw. św. Józefa zostanie odprawiona msza św., a po niej, o godz. 18, odbędzie się koncert papieski, w którym wystąpi orkiestra dęta – w koncercie wezmą udział stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy złożą swoje świadectwa.

Stypendystów Fundacji spotkamy też na placu Litewskim. Przygotują różne atrakcje dla dzieci: malowanie twarzy, bańki mydlane, zwierzątka z balonów, słodki kącik; będą też atrakcje dla starszych osób. Nim jednak to wszystko nastąpi, na środę, 9 października zaplanowano konferencję na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w której weźmie udział znany, niepełnosprawny podróżnik Jan Mela. Początek o godzinie 20.

Dwa dni później, 11 października, przewidziano specjalne Czuwanie młodzieży przy relikwiach Jana Pawła II – odbędzie się ono od godz. 17, w kościele rektoralnym pw. św. Piotra Apostoła.

Sobota, 12 października, upłynie pod hasłem „Upiekę ciasto dla Fundacji”. Każdy, kto chciałby wesprzeć studentów może oddać ciasto – przynosząc je do herbaciarni przy Kościele Akademickim KUL – z przeznaczeniem na sprzedaż na wspomnianych powyżej kiermaszach w niedzielę 13 października.

Ważne wydarzenie tegorocznego Dnia Papieskiego przypadnie we wtorek, 15 października – wolontariusze odwiedzą wtedy Dom Pomocy Społecznej „Betania” w Lublinie.

Ostatni, modlitewny, akord XIX Dnia Papieskiego przypadnie w środę, 16 października. Najpierw w dniu upamiętniającym rocznicę wyboru Polaka na Stolicę Apostolską (16.X.1978 r.) w kościele akademickim KUL zostanie odmówiony o godz. 18 różaniec; o godz. 19 rozpocznie się msza św., po której chętni wraz ze stypendystami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przejdą pod pomnik Jana Pawła II na KUL-owskim dziedzińcu, gdzie wspólnie zaśpiewają „Barkę” i „Apel Jasnogórski”.

Przypomnijmy, że lubelska wspólnota stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” działa przy kościele akademickim KUL. W jej szeregach znajduje się uzdolniona studencka młodzież niemal ze wszystkich uczelni Lublina. MS