Wszyscy chcą zieleni i… siłownię

21 września w holu Szkoły Podstawowej nr 52 odbyły się drugie konsultacje społeczne dotyczące skweru Jagiełły. Mieszkańcy dyskutowali nad koncepcją zagospodarowania zielonego terenu.


– Podczas spotkania dyskutowaliśmy o detalach dotyczących poszczególnych stref zaplanowanych na skwerze – wyjaśnia Michał Gdak, architekt. Mieszkańcom zależało na tym, by skwer pozostał miejscem zielonym i przyjaznym, z alejkami i nowymi nasadzeniami drzew, traw i krzewów. Wiele pomysłów dotyczyło ustawienia wygodnych ławek i ewentualnie leżanek do odpoczynku. Mieszkańcy chcieli również, by pozostała znajdująca się już na terenie skweru siłownia. Zostanie ona jedynie uzupełniona o nową nawierzchnię, a ławki i kosze będą wymienione na bardziej harmonizujące z otoczeniem. Przedstawiany początkowo pomysł asfaltowego toru dla rowerków – tzw. pumptracka, nie zyskał uznania mieszkańców. – Pomysł zdobył niewielką liczbę głosów, głównie ze względu na ograniczoną przestrzeń placu. Mieszkańcy stawiają jednak na zieleń – podkreśla Michał Gdak.
Wśród nowych zagadnień z którymi zamierzą się twórcy skweru, jest kwestia wygospodarowania terenu do wyprowadzania psów, czego domagają się właściciele czworonogów. – Taki ewentualny wybieg zająłby sporo miejsca i mógłby być przeznaczony jedynie dla niewielkich zwierząt – wyjaśnia architekt. Za innym miejscem na wybieg, położonym w pobliżu placu, rozglądają się planiści z Urzędu Miasta Lublin. Ponadto wydeptane ścieżki, prowadzące w kierunku szkoły czy kościoła, zamienią się w wygodne chodniki. Mieszkańcy Felina chcieli również, by ich nowy plac stał się charakterystycznym obiektem na mapie miasta i wyróżniał się jak np. słynny plac „z rakietą” na LSM. Takim elementem odróżniającym skwer od innych miejsc rekreacji mogliby stać się np. Jagiellonowie, którzy patronują ulicom w tej części dzielnicy Felin. Plac zabaw może zostać ozdobiony elementami nawiązującymi do królów Polski, np. koroną czy zamkiem. Konsultacje na Felinie są realizowane we współpracy z Fundacją Możesz Więcej. Do końca grudnia ma zostać opracowany projekt budowlano-wykonawczy. (EM.K.)