Wszyscy za uhonorowaniem siatkarskiego mistrza

Na najbliższej sesji Rady Miasta Świdnik podjęta zostanie uchwała w spawie nadania Tomaszowi Wójtowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta. Wniosek popierają władze miasta i wszyscy radni więc decyzja rady wydaje się być formalnością. Niewykluczone również, że jego imię nosić będzie hala, która ma powstać przy ul. Roweckiego „Grota”. Wójtowicz, to najwybitniejszy siatkarz w historii polskiej siatkówki, który przez lata reprezentował barwy świdnickiej Avii.

Z wnioskiem o nadanie tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Świdnik” Tomaszowi Wójtowiczowi, wybitnemu siatkarzowi i olimpijskiemu mistrzowi wystąpili do Ratusza miejscy radni. Jak przekonują, to nie tylko osoba, która rozsławiała Świdnik, ale również świetny wzór dla młodych pokoleń.

– Tomasz jest ideałem sportowym nie tylko dla siatkarzy, ale i zawodników innych dyscyplin. Największe sukcesy osiągnął będąc zawodnikiem Avii, klubu, w którym zdobył Brązowy Medal Mistrzostw Polski. To była jedna z najlepszych drużyn w kraju, a głównym filarem klubu jak i reprezentacji był właśnie Tomasz. Do dziś jest ambasadorem naszego kraju, rozpoznawalnym na świecie.

W zeszłym roku, kiedy były Mistrzostwa Europy w siatkówce został przez organizatorów na ich koszt zaproszony do Paryża na finały. To pokazuje jak do dzisiaj, po 45 latach od zdobycia tytułu mistrza olimpijskiego, jest szanowany i rozpoznawalny. Każdy go kojarzy z polską siatkówką i Avią Świdnik. Uważam, że ten tytuł należał mu się już ładnych parę lat temu – mówił radny Waldemar Białowąs, który wspólnie z pozostałymi radnymi klubu KO złożył wniosek w tej sprawie.

Wniosek został pozytywnie rozpatrzony przez Ratusz i na najbliższej sesji radni będą głosować nad uchwałą w tej sprawie.

Niewykluczone również, że imię Tomasza Wójtowicza będzie nosić multifunkcyjna hala, którą miasto chce wybudować we wschodniej części miasta. Wniosek w tej sprawie złożył radny Kazimierz Patrzała (klub radnych burmistrza). Decyzje w tej sprawie zapadną po ukończeniu inwestycji.

Kilka tygodni temu tytuł Honorowego Obywatela Lublina nadała Wójtowiczowi Rada Miasta Lublin, a na początku tego roku Prezydent RP, Andrzej Duda, odznaczył jednego z najlepszych zawodników w historii światowej siatkówki, który od pewnego czasu zmaga się z chorobą nowotworową, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here