Wszystko znajdziesz w komórce

O możliwość przygotowania jednolitej mapy uwzględniającej wszystkie trasy rowerowe w mieście pyta burmistrza Świdnika radny Marcin Magier. Ratusz odpowiada, że jest przychylny temu pomysłowi i zapowiada, że przygotowuje aplikację, w której znajdzie się nie tylko mapa dla rowerzystów, ale wiele innych przydatnych mieszkańcom informacji.


– „Z inicjatywy Stowarzyszenia Świdnik Miasto dla Rowerów oraz Stowarzyszenia Projekt Świdnik zwracam się do Władz Miasta Świdnika z wnioskiem o stworzenie jednolitej mapy szlaków i infrastruktury rowerowej funkcjonującej na terenie Gminy Miejskiej Świdnik – pisze w ostatniej interpelacji do władz miasta, świdnicki radny Marcin Magier.

Jego zdaniem pomysł stworzenia takiego dokumentu jest wart rozważenia, bo miejska infrastruktura rowerowa wciąż się rozwija i z roku na rok długość tras dla rowerów rośnie.

– Ścieżki rowerowe i propagowanie ruchu rowerowego to m.in. walka z hałasem miejskim, ochrona czystego powietrza, a przede wszystkim propagowanie zdrowego trybu życia. Jednak brakuje lokalnej mapy, która wyznaczałaby sieć dostępnych szlaków rowerowych. Mapa taka powinna zostać udostępniona na stronie internetowej Urzędu Miasta, swidnik.pl, oraz w mediach społecznościowych – mówi radny.

Maciej Lubaś ze Stowarzyszenia Świdnik Miasto Dla Rowerów tłumaczy, że takie rowerowe mapy są obecne już w innych miastach i służą temu, by zwykli mieszkańcy wiedzieli, którędy szybko i przede wszystkim bezpiecznie przemieszczać się rowerem.

– Taka mapa jest przydatna głównie dla osób, które chciałyby zmienić swoje przyzwyczajenia transportowe i przesiąść się na rower. Wiadomo, że w miastach poruszanie się samochodem jest mało efektywne; szczególnie szukanie miejsca parkingowego. Mnóstwo rowerzystów to są kierowcy, którzy przeliczyli sobie, że np. szybciej będą w domu, gdy z samochodu przesiądą się na rower. A żeby bezpiecznie jeździć, trzeba wiedzieć, gdzie się znajduje infrastruktura. Z punktu widzenia rowerzysty miejskiego to jest jeden z głównych celów istnienia takiej mapy. Z punktu widzenia turysty taka mapa również ma to znaczenie, bo bardzo ułatwia zaplanowanie trasy. Ma to znaczenie w szczególności dla osób poruszających się z dziećmi – mówi M. Lubaś i dodaje, że taka mapa nie obejmowałby jedynie ścieżek rowerowych, ale również punkty, w których można podpompować rower, gdzie są wiaty itp.

Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju ocenia, że pomysł jest dobry i nie widzi przeszkód, aby miasto mogło wcielić go w życie.

– Podejmiemy kroki, aby stworzyć taką mapkę – mówi wiceburmistrz i zapowiada, że urząd pracuje też nad innym projektem dedykowanym nie tylko rowerzystom. – Chodzi a aplikację, w której świdniczanie znajdą nie tylko rowerowe trasy, ale odpowiedzi na wiele pytań dotyczących życia miasta. Będzie można w niej znaleźć np. harmonogram odbioru odpadów, rozkład jazdy komunikacji miejskiej, czy informację o inwestycjach.

Miasto czeka na sugestie od mieszkańców, co jeszcze powinno znaleźć się w takiej aplikacji. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here