Wybieraj logo z sercem

W ubiegłą środę, 29 czerwca w Teatrze Starym przyznano siedem certyfikatów „Zakupu Prospołecznego”.
Zebrani goście mogli nie tylko posłuchać recitalu Piotra Selima i Magdaleny Celińskiej, ale również obejrzeć prezentację dotycząca przykładów wykorzystania ekonomii społecznej w codziennym życiu. Wiele jest na naszym rynku organizacji i firm, w których pracują osoby niepełnosprawne, zagrożone wykluczeniem społecznym czy też będące w trudniejszej sytuacji życiowej – takie, które nie poradziłyby sobie na tzw. otwartym rynku pracy. Znajdują one zatrudnienie w pracowniach socjalnych czy zakładach aktywności zawodowej, w których wykonują różnego rodzaju przedmioty i usługi. – Ekonomia społeczna kiedyś kojarzyła się z bylejakością. Dziś się to zmienia, a osoby w ten sposób pracujące wkładają całe swoje serce w wykonywane przez siebie przedmioty – podkreślała podczas gali Natasza Cyrulik, dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Pile, która pokazywała zebranym piękne torby i portfele, jakie jej podopieczni wykonują ze starych banerów reklamowych.

Znak „Zakup prospołeczny”, którego autorem jest Fundacją Królowej Polski Św. Jadwigi z siedzibą w Puszczykowie, przyznawany jest tym organizacjom, których produkty wyróżniają się jakością. Przyznawany jest na rok czasu, ale można starać się o jego przedłużenie. Lubelska Kapituła Certyfikująca, powstała przy Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Lublinie, postanowiła w tym roku przedłużyć certyfikację dla: Spółdzielni Niewidomych im. Modesta Sękowskiego w Lublinie, producenta podzespołów i instalacji elektrycznych dla branży elektronicznej, motoryzacyjnej i rolniczej, Zakładu Aktywności Zawodowej Misericordia w Lublinie oferującemu obsługę cateringową oraz Przedsiębiorstwa Społecznego „ProBono” Sp. z o.o., które działa w branży gastronomicznej. We wszystkich tych organizacjach zatrudnione są w większości osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

Nagrodzeni za jakość

Certyfikaty oraz statuetki ze Znakiem „Zakup prospołeczny” wręczali nagrodzonym wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk oraz dyrektor ROPS Piotr Służewski. – To piękna działalność, bo związana z drugim człowiekiem. W moim przekonaniu coraz więcej uwagi przywiązujemy do gospodarki społecznej, a to, co państwo robicie, jest najlepszym tego przykładem – mówił podczas gali marszałek Krzysztof Grabczuk. Jednocześnie zadeklarował, że w budżecie Urzędu Marszałkowskiego jest zabezpieczona duża suma pochodząca z funduszy europejskich, która przeznaczona zostanie dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Po raz pierwszy certyfikat w tym roku uzyskali: Bialska Spółdzielnia Socjalna Progres „Bialskie Cuda” (kocyki, ręcznie wykonane zabawki, poduszeczki, koraliki i wstążeczki), wioska tematyczna Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego „Kraina Rumianku”, Spółdzielnia Socjalna „Emaus” z Lublina (urządzenia komunalne: ławki, stoły i taborety parkowe, stoły betonowo-granitowe do gry w szachy, kosze na śmieci, altany, wiaty autobusowe, mają też własną pizzerię „Al Lago by Ivo”, Nasutowskie Przedsiębiorstwo Społeczne sp. z o.o „Dom Nasutów” (specjalizują się w regionalnych potrawach, takich jak: zawijas nasutowski, szynka pieczona w macierzance, sałatka perłowa z lubczykiem, postniczki i burakowy bigos z fasolą, także oferują lekcje edukacyjne dotyczące powstania styczniowego).
EM.K.