Wybór prezesa kontrowersyjny

Zawrzało w gminie Izbica. Wszystko z powodu powołania Piotra Banacha, byłego dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Krasnymstawie, na stanowisko prezesa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Związany z Polskim Stronnictwem Ludowym Banach w ZDP zostawił po sobie bałagan.

Piotr Banach funkcję prezesa Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Izbicy objął z 1 sierpnia br. Przez lata był dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych w Krasnymstawie, uważany za człowieka byłego już starosty krasnostawskiego Janusza Szpaka, który aż 16 lat rządził powiatem. Obaj są związani z PSL. Banach stanowisko dyrektora ZDP stracił z końcem kwietnia br.

W Zarządzie pozostawił bałagan. Jego następca musiał poradzić sobie z licznymi zaniedbaniami w obiektach gospodarczych, ich otoczeniu, czy związanymi z utrzymaniem sprzętu. Bez pracy pozostawał przez trzy miesiące. „Wylądował” dosyć miękko…

Mieszkańcy Izbicy obawiają się, że powołanie związanego z PSL na stanowisko prezesa Piotra Banacha może negatywnie odbić się na współpracy gminy ze starostwem powiatowym, w którym obecnie rządzi Prawo i Sprawiedliwość. Nowa władza powiatu krasnostawskiego, delikatnie ujmując, nie przepadała za Piotrem Banachem, gdy ten był dyrektorem ZDP.

– Zastanawiające jest, czy wójt Lewczuk to przekalkulował? Czy ta decyzja jest dobra dla gminy? Nie było innych kandydatów? – pyta mieszkaniec Izbicy.

Chcieliśmy się dowiedzieć, w jakim trybie Piotr Banach został wybrany na prezesa zarządu Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, czy w drodze konkursu, czy byli inni kandydaci?

Małgorzata Run, zastępca wójta gminy Izbica odpowiedziała, że zgodnie z aktem założycielskim Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Izbicy, uchwałą rady nadzorczej, z 1 sierpnia Piotr Banach został powołany na stanowisko prezesa spółki, a zmiany w składzie zarządu zostaną podane w Krajowym Rejestrze Sądowym. (jar)