Wybrali naukę, nie wakacyjną labę

Kilka tysięcy uczniów rywalizowało w eliminacjach do udziału w sierpniowym obozie naukowym ADAMED SmartUP. Wśród zwycięzców znalazło się troje uczniów z województwa lubelskiego. Już od poniedziałku, 8 sierpnia zaczną zgłębiać tajniki nauk ścisłych oraz przyrodniczych w nowoczesnych laboratoriach i pracowniach badawczych.
Trzej uczniowie z Lubelszczyzny: Łukasz Zarębski z XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Stanisława Kostki w Lublinie, Tomasz Płudowski z Gimnazjum nr 10 im. księdza Jana Twardowskiego w Lublinie i Anna Lewkowicz z II Liceum Ogólnokształcącego w Puławach wyruszą do Warszawy na dwutygodniowy obóz naukowy.

Doskonalą przyszłych naukowców

Młodych ludzi na obozie ADAMED SmartUP szkolić będą wybitni praktycy, z najlepszych uczelni i instytutów w Polsce i Europie. – Ogromna wiedza naszych wykładowców oraz ich umiejętności przystępnego wyjaśniania skomplikowanych pojęć gwarantują, że uczestnicy obozu w pełni wykorzystają ten czas. Pamiętajmy, że młodzi ludzie, którzy trafiają do programu, są już pasjonatami nauk ścisłych. Naszym zadaniem jest rozwinąć tę pasję oraz zaspokoić ich ciekawość i głód wiedzy – mówi Anna Kosińska, kierownik programu ADAMED.
Obóz to przede wszystkim zajęcia praktyczne. Uczestnicy korzystać będą z w pełni wyposażonych laboratoriów, sal do doświadczeń, symulatorów i najnowszych narzędzi badawczych. Będzie to dla nich wspaniała okazja do sprawdzenia posiadanej wiedzy na tak zaawansowanym sprzęcie. W ubiegłym roku uczestnicy podobnego obozu mieli okazję m.in. identyfikować bakterie, analizować DNA, zgłębiać tajniki robotyke, czy poznać inteligentne materiały używane w medycynie. Dodatkowo z grupy 50 najlepszych obozowiczów wybranych zostanie 10 laureatów nagrody głównej. Fundacja Grupy Adamed obejmie ich 10-miesięcznym indywidualnym programem konsultacji edukacyjnych, prowadzonych przez ekspertów i naukowców. Najwybitniejsi otrzymać mogą stypendium naukowe np. na naukę za granicą.

ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży.(EM.K.)