Wybudują bibliotekę

Ruda-Huta będzie miała bibliotekę z prawdziwego zdarzenia. Na inwestycję dostała blisko 2 mln zł z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W tym roku urzędnicy zlecą przygotowanie dokumentacji projektowej, na przyszły i następny zaplanowano realizację inwestycji.

– Nasz wniosek był poprzedzony konsultacjami społecznymi, przeprowadzonymi na początku br., w trakcie których wspólnie z mieszkańcami Rudy-Huty dyskutowaliśmy o potrzebie remontu budynku dawnego GS oraz o jego dalszym przeznaczeniu – informuje Jarosław Walczuk, zastępca wójta gminy Ruda-Huta. – Mówiliśmy także o funkcjach, jakie powinien spełniać ten obiekt. Zdecydowaliśmy się na bibliotekę.
Jeszcze w styczniu br., w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016-2020” Ruda-Huta złożyła wniosek na przebudowę i modernizację Gminnej Biblioteki Publicznej. W maju została opublikowana lista rankingowa projektów zakwalifikowanych do dofinansowania. Wniosek gminy Ruda-Huta znalazł się na 35. miejscu. – Konkurencja była duża, bo z całego kraju wpłynęło aż 225 projektów. Pieniędzy wystarczyło na 89 – podkreśla wicewójt Walczuk.

W ramach projektu gmina Ruda-Huta planuje poddać obiekt kompleksowej przebudowie wraz z termomodernizacją oraz zamontować windę dla niepełnosprawnych. – Budynek jest w stanie surowym, musimy dokończyć jego budowę i wyposażyć go – mówi J. Walczuk.
W nowej bibliotece mają znaleźć się m.in.: czytelnia internetowa, kącik rodzinny dla dzieci i rodziców, wypożyczalnia zbiorów tradycyjnych, wypożyczalnia i czytelnia zbiorów audiowizualnych, sala konferencyjno-widowiskowa na 100 miejsc, sale tematyczne i inne odpowiadające na potrzeby mieszkańców.
Prace zostały podzielone na trzy etapy. W tym roku gmina chce zlecić przygotowanie dokumentacji technicznej, a w przyszłym i następnym – prace budowlane. Zakończenie inwestycji jest planowane na grudzień 2018 r.
Koszt budowy biblioteki wraz z projektem oszacowano na 2 672 690 zł. Unijne dofinansowanie to 1 988 690 zł. (ps)