Wybudują przedszkole i żłobek

Za trzy lata gmina Siennica Różana ma mieć przedszkole i żłobek z prawdziwego zdarzenia. Samorząd dostał blisko 9,5 mln zł dofinansowania z Rządowego Programu Polski Ład.

– W gminie nie ma żłobka, a przydałby się. Z kolei przedszkole znajduje się w budynku Szkoły Podstawowej, jednak nie spełnia wymogów przeciwpożarowych. Musieliśmy zatem pomyśleć o budowie nowoczesnego obiektu, w którym będą mieściły się obie te placówki – wyjaśnia Leszek Proskura, wójt gminy Siennica Różana.

Gmina złożyła do Rządowego Programu Polski Ład wniosek o dofinansowanie budowy przedszkola i żłobka na kwotę 9 444 435 zł. – To 85 proc. kosztów. Resztę musimy dołożyć z budżetu. Inwestycja będzie realizowana metodą zaprojektuj i wybuduj. W przyszłym roku chcemy opracować kompletną dokumentację techniczną, uzyskać pozwolenie na budowę, a w 2023 roku rozpocząć prace budowlane. Szacujemy, że obiekt będzie gotowy na 2024 rok – tłumaczy wójt Proskura.

Budynek przedszkola i żłobka powstanie przy parku, nieopodal boiska „Orlik”. Ma pomieścić cztery oddziały przedszkolne po 25 dzieci w każdym i jeden żłobka, również 25 maluchów. –Taki budynek w pełni zaspokoi potrzeby mieszkańców naszej gminy – uważa wójt.

Do programu Polski Ład gmina złożyła jeszcze jeden wniosek na montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej i w gospodarstwach domowych. Opiewał na ponad 9 mln zł. – Czuliśmy, że trudno będzie dostać pieniądze na oba projekty, w dodatku na tak wysokie kwoty. Wniosek na panele fotowoltaiczne mamy też złożony do konkursu w ramach RPO województwa lubelskiego i czekamy w kolejce. Być może wypadną z niej inne samorządy, które na te same zadania dostały pieniądze z Polskiego Ładu. Wtedy może pojawić się szansa, że przesuniemy się w rankingu i otrzymamy dofinansowanie. Nie wykluczam też, że ten sam projekt gmina złoży do drugiej edycji Rządowego Programu Polski Ład – wyjaśnia Proskura. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here