Wychodzi przewodnik po chełmskich kinach

W piątek, 7 września o 17.00, w Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się promocja przewodnika „Chełmskie kina” autorstwa Wojciecha Zakrzewskiego. Zapraszamy!


– Projekcje filmowe w Chełmie mają długą i ciekawą historię. Aby ją przypomnieć, zabiorę was na wycieczkę po mieście śladami chełmskich kin. Będzie to opowieść o miejscach, których już nie ma – „Syrenie”, „Oazie”, „Wersalu”, „Tęczy”, „Słońcu”, „Polonii” i „Bałtyku”, oraz o tych, które już kinami nie są, tak jak „Strzelec” i „Corso” – zapowiada Wojciech Zakrzewski. Autor przewodnika zapowiada, że ci, co przybędą na imprezę, poznają „chełmskie zaułki i podwórka, gdzie mieszkańcy oglądali filmy pod chmurką”. – Przejdziemy ulicami i opowiemy o czasach, w których świątynie stawały się kinami, a kina świątyniami. Będzie to także wyprawa w świat niemego kina, małych zadymionych sal, w których za 20 groszy przed migoczącym ekranem spędzały wieczór całe rodziny – mówi Zakrzewski. Spotkanie ubarwi recital gitarowy Andrzeja Makaryczewa, który wykona klasyki muzyki filmowej. Wstęp wolny.

Przewodnik „Chełmskie kina” wydało Stowarzyszenie Inicjatyw Transgranicznych „Łączy Nas Bug” dzięki funduszom urzędu marszałkowskiego województwa lubelskiego. Jego autor od 20 lat czynnie uczestniczący w życiu kulturalnym miasta i regionu. Jest autorem artykułów, recenzji, relacji i esejów, publikowanych w prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Związany był z lokalnymi tygodnikami m.in. Nowym Tygodniem. Zakrzewski jest prezesem Stowarzyszenia Integracji Transgranicznej Łączy Nas Bug, od 2013 r. organizuje doroczny Przegląd Kina Ukraińskiego. kg