Wycisnęli, ile się dało

Wiesław Kociuba, wójt gminy Chełm, pzy podpisywaniu umów, miał podwójne powody do zadowolenia

Wniosek miasta Chełm na kolektory słoneczne został odrzucony na ocenie formalnej. Za to aż 11 projektów innych naszych samorządów na sto procent dostanie dofinansowanie na odnawialne źródła energii. Szansę na solary czy kotły na biomasę mają również projekty gmin, które znalazły się na liście rezerwowej. Prawdopodobnie Urząd Marszałkowski w Lublinie rozda więcej pieniędzy, niż planował.

Wójt gminy Ruda-Huta Kazimierz Smal podpisuje umowę o dofinansowanie OZE
Wójt gminy Ruda-Huta Kazimierz Smal podpisuje umowę o dofinansowanie OZE

Urząd Marszałkowski ogłosił już listę projektów, które dostaną dofinansowanie na odnawialne źródła energii (OZE). Najwyżej ocenionym wnioskiem spośród naszych gmin jest projekt Wierzbicy, który znalazł się na drugim miejscu. Samorząd dostanie ponad 3,2 mln zł na kolektory słoneczne. Trzecie miejsce zajął projekt gminy Izbica, która na OZE pozyskała ponad 3,7 mln zł. Bardzo dobrze oceniony został także projekt miasta Krasnystaw, które pozyskało 2,5 mln zł na kolektory słoneczne a także gminy Włodawa, której Unia dołoży ponad 1,6 mln zł na instalacje solarne. Pierwszą dziesiątkę wniosków, ocenionych na maksymalną ocenę – 100 punktów, zamyka Ruda-Huta. Kierowana przez wójta Kazimierza Smala gmina realizuje II etap projektu pod nazwą „Ochrona walorów środowiskowych poprzez zmniejszenie emisji szkodliwych związków do atmosfery”. Pozyskała na to 2,2 mln zł dotacji. Co ciekawe gmina Ruda-Huta już kilka lat temu jako jedna z pierwszych w województwie pozyskała pieniądze z Unii na instalację kolektorów słonecznych dla mieszkańców. – W ramach tego projektu kolejnych 220 gospodarstw domowych zostanie wyposażonych w solary i 53 w kotły na biomasę. W przypadku tych ostatnich mieszkańcy zgodzili się na likwidację pieców węglowych. Zamiast nich będą mieli kotły ekologiczne. Udział własny w całości pokryją mieszkańcy. Wkład gminy to przygotowanie wniosku, a następnie realizacja projektu, która jest przewidziana na 2018 rok – mówi wójt Smal.
Wśród 108 wniosków, które na dzień dzisiejszy dostaną dofinansowanie, są także projekty gmin Krasnystaw (3,2 mln zł), Wyryki (1,8 mln zł) Fajsławice (2,9 mln zł), Urszulin (2 mln zł) oraz dwa projekty gminy Chełm (6,8 mln zł i 1,8 mln zł). Ta ostatnia, podobnie jak Ruda-Huta, realizowała już projekt związany z montażem solarów. – Tym razem na montaż kolektorów słonecznych zgłosiło się ponad 700 gospodarstw domowych – mówi Wiesław Kociuba, wójt gminy Chełm.
Na montaż kolektorów słonecznych czy kotłów na biomasę mają jeszcze szansę inne samorządy. Największe – wnioski z pierwszych miejsc listy rezerwowej. A ta w większości należy do gmin z naszego regionu. Pierwszy „pod kreską” znalazł się projekt gminy Rejowiec Fabryczny na kolektory do ciepłej wody (3,1 mln zł), drugi – Kraśniczyn (1,7 mln), szósty – Dorohusk (prawie 3 mln zł), siódmy Rudnik (ponad 1,8 mln zł), trzynasty – Gorzków (prawie 1,4 mln zł), a osiemnaste Wojsławice (około 1,7 mln zł). Te gminy mogą być niemal pewne, że otrzymają dofinansowanie chociażby z powstałych po przetargach oszczędności. Ale nie jest wykluczone, że znajdzie się kasa na projekty pozostałych samorządów, które pozytywnie przeszły ocenę merytoryczną. Już dzisiaj mówi się, że Urząd Marszałkowski planuje przeznaczyć więcej pieniędzy na ten cel.
– Ten program cieszy się ogromnym zainteresowaniem i zrobimy wszystko żeby lista wniosków, które otrzymają dofinansowanie, była jak najdłuższa – mówi Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego. – Będziemy dążyć do tego, i prowadzić w tym kierunku rozmowy z Komisją Europejską, żeby wszystkie wnioski, które przeszły pozytywnie ocenę merytoryczną dostały dofinansowanie, bo można wygospodarować na to pieniądze.
Oszczędności powstaną po przetargach a także z innych działań, które będą cieszyć się mniejszym zainteresowaniem. Urząd zabezpieczył też 42 mln zł na odwołania, bo jak się okazuje 45 wniosków poległo na ocenie formalnej. W ten sposób „spadły” wnioski miasta Chełm i miasta Włodawy oraz gminy Sawin. Urzędnicy zapewniają, że zawinił elektroniczny generator wniosków i już odwołali się od negatywnych ocen. – Zarzucono nam, że zabrakło podpisów na uchwale, ale nie można było tego zrobić, skoro wniosek należało wysłać elektronicznie – mówi Dariusz Ćwir, wójt gminy Sawin. – Złożyłem natomiast swój podpis elektroniczny. Odwołaliśmy się i liczymy, że nasz projekt dostanie dofinansowanie.
Odwołanie składa też miasto Chełm, które ubiegało się o dotację na solary w wysokości 2,7 mln zł. – Wniosek wysłaliśmy w terminie, ale odrzucono go na ocenie formalnej – mówi Józef Górny, wiceprezydent miasta. – Okazało się, że wszystkie załączniki dotarły, natomiast nie doszło pismo przewodnie, którego podobno nie trzeba było wysyłać. W dniu przesyłania wniosku w urzędowej serwerowni trwały prace konserwacyjne i być może to był powód, że nie wszystkie pliki dotarły do adresata. Na naszym komputerze pojawiła się informacja, że zostały wysłane. Tak czy owak liczymy na uznanie naszego odwołania.
Miasto ma nadzieję też, że gdy zarząd województwa zwiększy pulę na OZE, pieniędzy wystarczy również na dofinansowanie projektu dotyczącego fotowoltaiki. Wniosek po ocenie merytorycznej otrzymał zaledwie 83 pkt. i uplasował się na odległym 221. miejscu. (bf, ptr)

Ocenę merytoryczną przeszły i na liście rezerwowej znalazły się wnioski gmin:

Dalsze miejsca na liście rezerwowej maja także Wojsławice (18. miejsce – 1,6 mln zł), Rejowiec (25. miejsce – 3 mln zł), Leśniowice (30. miejsce – ok. 2 mln zł), Kamień (31. miejsce- ok. 2 mln zł), Łopiennik górny 2,6 mln zł, Żmudź 1,5 mln zł, Białopole (1,1 mln zł), gmina Włodawa (1,3 mln zł), Hańsk (1,8 mln zł), miasto Rejowiec Fabryczny (890 tys. zł), Wierzbica (930 tys. zł), Siennica Różana (1,3 mln zł), Parafia Rzymskokatolicka Św. Jana Nepomucena w Dorohusku (290 tys. zł), Stary Brus (1,2 mln zł), Ruda-Huta (2,2 mln zł), Izbica (2,8 mln zł), Urszulin (609 tys. zł) miasto Krasnystaw (4,7 mln zł), Wola Uhruska (879 tys. zł), miasto Chełm (2,1 mln zł), miasto Rejowiec Fabryczny (2,1 mln zł), Siennica Różana (3,9 mln zł)