Wyczarowali z drewna… czołg

Kamila Gorgol i Daniel Kołodziej odnieśli sukces w konkursie „Wyczarowane z drewna”. Jest to doroczny ogólnopolski konkurs polegający na wykonaniu z drewna oryginalnego przedmiotu, który nie był jeszcze wykonywany z tego surowca.
Organizatorami konkursu są: Wydawnictwo „Inwestor” oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie, co podkreśla prestiż rywalizacji. Najlepsze prace zaprezentowano podczas najważniejszej branżowej imprezy targowej – Drema i Furnica w Poznaniu. Dla uczniów klas o profilu drzewnym była to doskonała okazja, by zaprezentować się wśród profesjonalistów odwiedzających targi. Młodzież z Technikum Drzewnego, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lublinie przy ul. Słowiczej 3, przygotowała model czołgu T-34, który zdobył wyróżnienie w konkursie. Najbardziej znany dzięki serialowi „Czterej pancerni” czołg powstał pod czujnym okiem Henryka Kołodziejczyka, nauczyciela zajęć praktycznych. – Pomysł wyszedł od młodzieży. Przy czołgu pomagali właściwie wszyscy uczniowie w ramach zajęć praktycznych, a prace trwały cały rok. To była dla nich doskonała okazja do nauczenia się całego etapu pracy z drewnem, od klejenia po lakierowanie – mówi Henryk Kołodziejczyk.

Czołg powstał w większości z materiałów odpadowych oraz tych podarowanych przez sponsorów, bo szkoła nie jest bogata. Choć jej uczniowie regularnie zdobywają wysokie lokaty w konkursach to jednak nadal brakuje dobrych narzędzi i materiałów do pracy. Nagrodę w konkursie, czyli 3 tysiące złotych oraz elektronarzędzia, przeznaczono na potrzeby szkoły. – Młodzież już wcześniej ustaliła, że te pieniądze pójdą na doposażenie pracowni – mówi pan Henryk. – Cieszymy się z wygranej, tym bardziej że rywalizowaliśmy ze szkołami dysponującymi naprawdę profesjonalnym sprzętem, takim jak laserowe wycinarki do drewna – dodaje nauczyciel, który pracuje z uczniami technikum już od ponad trzydziestu lat. (EM.K)