Wyczekiwanie na plus mieszkanie

„Mieszkania Plus” mają powstać w Świdniku przy ul. Grota-Roweckiego, gdzie miasto dysponuje kilkuhektarową działką

Świdniczanie dopytują, kiedy wreszcie ruszy zapowiadana od dawna budowa bloków z programu „Mieszkanie Plus”. – Mija już prawie rok, odkąd miasto do niego przystąpiło, a wydaje się, że nic się nie dzieje – mówią. Urzędnicy tłumaczą, że pracują nad projektem, ale jest mnóstwo formalności. Budowa mieszkań – jak prognozują – najwcześniej ruszy w przyszłe wakacje.


Świdnik był jednym z pierwszych miast, które zgłosiły akces do „Mieszkania Plus” – rządowego programu budowy tanich mieszkań na wynajem z możliwością ich wykupu.
– Program ma uzupełniać ofertę dla polskich rodzin. Chcemy, żeby młodzi ludzie, którzy chcą mieszkać w Polsce, mieli takie wsparcie. Dzisiaj jedną z zasadniczych przyczyn, z powodu których Polacy wybierają emigrację zarobkową, jest brak możliwości uzyskania w sposób tani i wygodny mieszkania – mówił poseł Artur Soboń, w październiku 2016 roku na konferencji, podczas której miasto ogłosiło przystąpienie do programu.
Liczba zainteresowanych mieszkaniami – nie tylko mieszkańców Świdnika, ale także Lublina, Chełma i okolicznych gmin wiejskich – dowodzi, że ta decyzja o przystąpieniu do programu była słuszna. Choć rekrutacja formalnie jeszcze się nie rozpoczęła, do świdnickiego ratusza zgłosiło się już kilkuset zainteresowanych.
W lipcu br. urzędnicy rozstrzygnęli konkurs na partnera i inwestora, który wspólnie z UM stworzy spółkę odpowiedzialną za budowę mieszkań. Wkładem miasta będą działki, a inwestor odpowie za stronę finansową inwestycji. Wpłynęła jedna oferta z Banku Gospodarstwa Krajowego. Urzędnicy uznali, że spełnia ona oczekiwania gminy, ale póki co umowy z BGK dotąd nie podpisali.
– Mamy już opracowany harmonogram realizacji przedsięwzięcia. Planujemy go przyjąć w tym tygodniu i wtedy podpisać umowę z BGK. Do końca roku chcemy sprecyzować cały zakres rzeczowy, formę organizacyjną, jak również obowiązki do wykonania przez gminę do momentu uruchomienia inwestycji – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza do spraw inwestycji.
W Białej Podlaskiej, która jednocześnie ze Świdnikiem przystąpiła do programu, pierwsze mieszkania powinny zostać oddane już w połowie przyszłego roku. W Świdniku dopiero wtedy ma rozpocząć się ich budowa.
– Biała Podlaska jest specyficznym przykładem – uważa M. Piotrowicz. – Oni od strony technicznej byli gotowi na to przedsięwzięcie; zostały im tylko kwestie techniczne z BGK. U nas ta droga trwała dłużej, ale jeśli przyjmiemy harmonogram, o którym wspomniałem, wcześniej, to wiosną przyszłego roku moglibyśmy ogłosić przetarg na generalnego wykonawcę mieszkań, a w lecie mogłyby ruszyć prace.
Ogłoszeniem przetargu zajmie się spółka utworzona do budowy mieszkań. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powstanie ona w lutym.
„Mieszkania Plus” mają powstać przy ul. Grota-Roweckiego. Urząd ma w tym miejscu kilkuhektarowy teren, który zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe. Na pierwszych dwóch działkach powstanie jeden budynek z setką mieszkań. Mają mieć one rożny metraż – od 30 do 65 mkw. Pierwszeństwo w ich przydziale będą mieć duże rodziny, które mieszkają lub pracują w Świdniku. Pod uwagę brane będą także dochody. Chodzi o to, by rodziny były w stanie opłacić czynsz i media. (w)