Wydzierżawią wędkarzom

Urząd Gminy Kamień nie sprzedaje już przepustek wędkarskich. Formalności związane z wędkowaniem nad zalewem w Natalinie przejmą miejscowi wędkarze.

Jakiś czas temu do urzędników z gminy Kamień dotarły pogłoski, jakoby pomiędzy wędkarzami nad zalewem w Natalinie dochodziło do przepychanek i awantur. Wójt Roman Kandziora oburzył się, gdy usłyszał, że chełmianie nie wykupują zezwoleń wędkarskich, bo „miejscowi”, czyli wędkarze z gminy Kamień, panoszą się i ich przeganiają. Pozwolił im zabrać w tej sprawie głos na jednej z ostatnich sesji rady gminy. Wędkarze tłumaczyli, że do konfliktów dochodziło, ale to już przeszłość. Byli gotowi założyć stowarzyszenie, podpisać umowę dzierżawy z gminą i zająć się formalnościami związanymi z wędkowaniem w Natalinie. Urzędnicy byli skłonni na to przystać, bo w związku ze zmianą przepisów od 2017 r. przyjmowanie opłat za wędkowanie nie było już im na rękę. Po przedyskutowaniu sprawy z radnymi wójt Kandziora uznał, że wobec różnych sytuacji konfliktowych pomiędzy wędkarzami, lepiej, aby nadzór nad zbiornikiem w Natalinie, w tym również kwestie związane z wędkowaniem, pozostały w gestii gminy. Zapowiadał nowy regulamin korzystania ze zbiornika, do którego wszyscy wędkarze będą musieli się dostosować. Po tym, jak gmina dostała unijną dotację na rozbudowę infrastruktury nad zalewem w Natalinie, nastąpiła zmiana planów. Wędkarze z gminy Kamień założą jednak stowarzyszenie i przejmą od gminy kwestie związane z wędkowaniem.

– Ze względu na dotację na zagospodarowanie zbiornika w Natalinie i kwestie związane z VAT-em przez kolejnych 5 lat nie możemy jako gmina dokonywać tam żadnych sprzedaży, dotyczy to także sprzedaży zezwoleń wędkarskich – mówi wójt. – W związku z tym wędkarze z gminy Kamień zakładają stowarzyszenie, z którym gmina zawiąże umowę dzierżawy. Na jej podstawie stowarzyszenie zajmie się gospodarką wędkarską nad zbiornikiem w Natalinie. Gmina nie wydaje już i nie będzie wydawała zezwoleń wędkarskich, bo to podlegałoby opodatkowaniu. Nie opłaca nam się to. W najbliższym czasie zaplanowaliśmy spotkanie z wędkarzami, którzy mają zarejestrować stowarzyszenie. (mo)