Wyjątkowe kobiety z Fajsławic

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się konferencja inaugurująca trzecią edycję konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa, organizowanego przez urząd marszałkowski województwa lubelskiego.

W tym roku motywem przewodnim konkursu są lubelskie zioła, których zagłębiem zielarskim jest niewątpliwie gmina Fajsławice. To tu uprawianych jest corocznie ok. 800 ha ziół. Uprawy zielarskie dla fajsławickich zielarzy to nie tylko sposób utrzymania, ale przede wszystkim wieloletnia tradycja kolejnych pokoleń mieszkańców. – Z tego właśnie względu nasza gmina brała udział w inauguracji konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa – mówi Aleksandra Granat z urzędu gminy Fajsławice. – Wspaniałą inicjatywą konkursu jest chęć docenienia kobiet, które pomimo wielu obowiązków rodzinnych i domowych, działają również na rzecz społeczności lokalnej. To kobiety gospodarne i wyjątkowe, które są skarbnicą ludowych tradycji kulinarnych, kulturowych i rękodzielniczych. Takich kobiet w naszej gminie jest bardzo wiele – dodaje.

W konferencji wzięły udział dwie wyjątkowe gospodynie z gminy Fajsławice: Barbara Sobczuk z Siedlisk Drugich i Magdalena Jagiełło wraz córką Aleksandrą z Woli Idzikowskiej. – Pani Basia od wielu lat zajmuje się hafciarstwem. Swoje prace wykonuje głownie na szydełku, są to serwety, obrusy, firany, a także odzież nie tylko dla członków rodziny, ale i dla lalek wnuczki. Wykonanie tych rękodzielniczych prac, wymaga dużej cierpliwości i precyzji, dla pani Barbary to idealna terapia i oderwanie się od codziennych obowiązków i trosk – mówi A. Granat. Pani Magdalena z kolei, mimo ogromu obowiązków w gospodarstwie rolnym, znajduje czas na tradycyjne wypieki, których receptury przekazała jej mama i babcia, a które teraz pani Magdalena przekazuje swoim córkom.

– Młodsza pociecha pani Magdaleny, 10-letnia Aleksandra, już od najmłodszych lat zapoznaje się z uprawą i zastosowaniem uprawianych przez rodziców ziół, a jej prace, produkty i potrawy zajęły pierwsze miejsce w konkursie „Niezłe Ziółko” organizowanym przez urząd marszałkowski województwa lubelskiego w ubiegłym roku – informuje Granat.

Tegoroczny konkurs składa się z 3 kategorii: „Ciasto jak dawniej” – na najlepszy tradycyjny wypiek cukierniczy, „Ziołowe skarby kulinarne” – na najlepszą potrawę z wykorzystaniem lubelskich ziół, „Serweta inspirowana tradycją” – na najpiękniejszy wyrób rękodzielniczy.

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 31 maja.

Wójt gminy Łopiennik Górny Artur Sawa dziękuje przedstawicielom urzędu marszałkowskiego za zaproszenie do udziału w inauguracji konkursu, a także mieszkankom gminy, które pięknie promowały Fajsławice. Podziękowania kieruje również w stronę pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Fajsławicach: Danuty Majcher i Feliksy Gorzkowskiej za przygotowanie scenerii, na której znalazły się fajsławickie specjały mieszkańców gminy: chleb z dodatkiem ziół państwa Orzechowskich z Bielechy, czosnkowo-ziołowe masło, domowe masło i twaróg Marii Adamiak z Bielechy, swojskie mięsne wyroby od firmy Flejmer, a także wypieki przygotowywane metodą tradycyjną, których autorami były Magdalena Jagiełło, Helena Jurek i Anna Wójcik. Relację z wydarzenia można obejrzeć na stronie internetowej TVP. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here