Wyjątkowe kolekcje

Wystawę złożoną z odrestaurowanych złoconych barokowych rzeźb sakralnych zatytułowano „Odzyskany blask”

Muzeum KUL zaprasza na dwie wystawy: jedną złożoną z dzieł uznanych polskich malarzy XX w. oraz wystawę z odrestaurowanych złoconych barokowych rzeźb.


Wystawa polskiego XX- wiecznego malarstwa zatytułowana „Przeciwne kierunki” złożona jest z obrazów pochodzących z kolekcji Krzysztofa Musiała. Jest to efekt kontynuowania nawiązanej w 2017 roku współpracy między Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, reprezentowanym przez dyrektora Muzeum, dra Krzysztofa Przylickiego, a znanym polskim kolekcjonerem dzieł sztuki. (Przed trzema laty muzeum po raz pierwszy wystawiło obrazy znakomitych polskich twórców XIX w. i początku XX w., w tym Olgi Boznańskiej, Tadeusza Makowskiego, Xawerego Dunikowskiego.)

Obecnie akcent położono na malarzy pracujących po 1945 r. Obrazy dużych formatów Jarosława Modzelewskiego czy Łukasza Korolkiewicza sąsiadują z mniejszymi, wysmakowanymi kolorystycznie i pod względem formy kompozycjami Henryka Stażewskiego, Andrzeja Wróblewskiego, Artura Nacht-Samborskiego, Jerzego Nowosielskiego. Prezentowane są prace takich znakomitości polskiej sztuki, jak Wojciech Fangor, w tym jego autorstwa portret kolekcjonera Krzysztofa Musiała. Znajdziemy na wystawie prace Ryszarda Winiarskiego, Władysława Strzemińskiego, Leona Tarasiewicza, Jana Tarasina oraz Aliny Szapocznikow .

Właściciel kolekcji, z którą współpracuje KUL-wskie Muzeum, jest przedsiębiorcą, jednym z pionierów rynku komputerowego w Polsce, który przez lata znajdował się na liście 100 najbogatszych Polaków w rankingu publikowanym na łamach tygodnika WPROST. Oprócz tego jest znawcą sztuki, filantropem, spełnia się także jako mecenas młodych talentów.

W przestronnym pomieszczeniu muzealnym (mieści się na parterze głównego gmachu KUL) pomiędzy obrazami będącymi przykładami sztuki abstrakcyjnej, umieszczono odrestaurowane barokowe rzeźby ołtarzowe. Prace konserwatorskie zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Funduszu Promocji Kultury. Ta część ekspozycji muzealnej zatytułowano „Odzyskany blask”.

Rzeźby pochodzą ze zbiorów KUL-owskiego muzeum i charakteryzują się wysoką wartością artystyczną. Cztery z nich pochodzą z początków XVIII wieku, prawdopodobnie zostały wykonana przez Jana Eliasza Hoffmana. Jedna z rzeźb datowana jest na wiek XVII.

Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne, poniedziałek, wtorek, środa, piątek w godz. 11-16; w czwartek w godz. 11-19.

Marta Żyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here