Wykształcimy chińskich lekarzy

Umowę o współpracy podpisują prof. Andrzej Drop, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Lyn Haipeng z Wenzhou Medical University

Nasz Uniwersytet Medyczny zacieśnia współpracę z Uniwersytetem w Wenzhou z Chińskiej Republiki Ludowej.


W środę 27 września w Lublinie obie uczelnie podpisały umowę dotyczącą wspólnego kształcenia studentów na kierunkach: stomatologia i farmacja.
– Wspólnie z naszym partnerem z Chin będziemy tworzyli programy studiów na kierunku lekarskim, stomatologii oraz farmakologii. Musimy dostosować je do obu państw, bo w Chinach silnie rozwinięte są kierunki medycyny i farmakologii naturalnej i tak np. studia na tym ostatnim wymienionym kierunku trwają tam sześć lat, a u nas pięć – wyjaśnia prof. Andrzej Drop, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Lubelska uczelnia, razem z chińskim partnerem, planuje również prowadzić wspólne międzynarodowe studia doktoranckie, badania i wymianę kadr naukowych oraz studentów.
– Już mamy 20 kandydatów z dziesięciomilionowego Wenzhou na studia medyczne w Polsce – dodaje rektor Andrzej Drop. Chińscy studenci, którzy dołączą do społeczności UM Lublin w październiku, mają już za sobą rok studiowania medycyny w Chinach. W naszym kraju spędzą trzy lata, a dwa kolejne w Chinach. Studia będą odbywały w języku angielskim. Studenci z Polski będą również jeździli na wymiany. Na zakończenie otrzymają wspólny dyplom ukończenia obu uczelni.
Obecnie na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie uczy się blisko 1300 zagranicznych studentów z ponad 50 krajów. Wenzhou Medical University liczy sobie 26 tysięcy studentów i jest piątym w Chinach, w rankingach jakości kształcenia. – Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie się rozwijała i obejmowała kolejne dziedziny – mówi Lyn Haipeng z Wenzhou Medical University. Współpraca obu uczelni rozwija się od 2014 roku. (EM.K.)