Wynagrodzeń nie ujawnią

Na próżno szukać i domagać się zamieszczenia w Internecie oświadczeń majątkowych Krystyny Majówki – dyrektor Wydziału Organizacji i Nadzoru, Elżbiety Bajkiewicz-Kaliszczuk – dyrektor Wydziału Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu, czy Małgorzaty Bukowskiej-Witos – dyrektor Wydziału Budżetu w chełmskim magistracie. Cała trójka nie ma upoważnień prezydenta do wydawania decyzji administracyjnych i nie musi składać oświadczeń majątkowych.
Przed tygodniem podaliśmy, ile w 2015 roku zarobili dyrektorzy wydziałów urzędu miasta. Nasi Czytelnicy szybko wychwycili, że zabrakło informacji na temat wynagrodzeń Krystyny Majówki – dyrektor Wydziału Organizacji i Nadzoru, Elżbiety Bajkiewicz-Kaliszczuk – dyrektor Wydziału Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu oraz Małgorzaty Bukowskiej-Witos – dyrektor Wydziału Budżetu Urzędu Miasta Chełm. W Biuletynie Informacji Publicznej chełmskiego magistratu na próżno szukać ich oświadczeń majątkowych. Okazuje się, że wszystkie trzy panie nie muszą ich składać, bo nie podpisują z upoważnienia prezydenta decyzji administracyjnych.
– Oświadczenia składają dyrektorzy, którzy wydają tego typu decyzje – wyjaśnia Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydenta miasta. – Oprócz tej trójki, decyzji administracyjnych nie podpisuje też Teresa Dobrowolska, dyrektor Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą i ona również nie ma obowiązku wypełniania oświadczenia majątkowego.
Nasi Czytelnicy uważają jednak, że wynagrodzenia dyrektorów urzędu miasta powinny być jawne. – W końcu pełnią funkcje publiczne i są wynagradzani m.in. z naszych podatków – uważa jeden z mieszkańców Chełma.
– Zgodnie z prawem pracodawca nie może ujawnić zarobków urzędników, którzy nie mają upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych – podkreśla Roland Kurczewicz. – Mało tego, za podanie do publicznej wiadomości takiej informacji, pracodawcy grozi odpowiedzialność karna. (ptr)