Wyobraźnia miłosierdzia

Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” w Lublinie obchodziło 16 czerwca 25-lecie działalności. Metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik, nazwał je najpiękniejszym dziełem charytatywnym diecezji lubelskiej. Uroczystości jubileuszowe honorowym patronatem objęła małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda.
Stowarzyszenie „Misericordia” powstało dzięki determinacji ks. Tadeusza Pajurka. Ta wspólnota gorących serc za główny cel obrała sobie niesienie pomocy chorym z zaburzeniami psychicznymi. Dziś w ramach Stowarzyszenia „Misericordia” działa Środowiskowy Dom Samopomocy, w którym ludzie z zaleczoną schizofrenią po wyjściu ze szpitala otrzymują niezbędną pomoc rehabilitacyjną i terapeutyczną funkcjonują Warsztaty Terapii Zajęciowej; prężnie działa Zakład Aktywności Zawodowej. Wielu pacjentów, którzy po wyjściu ze szpitala trafiają do Stowarzyszenia, dzięki zajęciom i pracy, a czasem też mieszkaniu, już więcej do szpitala nie wraca.
Wszystko zaczęło się wtedy, gdy obecny proboszcz lubelskiego kościoła pod wezwaniem Świętej Rodziny, ks. Tadeusz Pajurek, został kapelanem szpitalnym w Abramowiczach. Nie było tam nawet kaplicy, co było dużym wyzwaniem dla kapłana.

W czasie jubileuszowej mszy św., która odbyła się 16 czerwca br. w archikatedrze lubelskiej, abp Stanisław Budzik podkreślał, że Stowarzyszenie „Misericordia” jest bez wątpienia dziełem Opatrzności Bożej. Powstało w odpowiedzi na słowa encykliki św. Jana Pawła II „Divus in misericordia” – o Bogu bogatym w miłosierdzie.
– Ks. Tadeusz Pajurek i wszyscy, którzy go wspomagali, mieli niewątpliwie wyobraźnię miłosierdzia, o której pisał Jan Paweł II. „Bóg daje wyobraźnię miłosierdzia ludziom otwartym na jego obecność w drugim człowieku, zwłaszcza chorym, cierpiącym i potrzebującym. Taką wyobraźnią odznaczają się niewątpliwie wszyscy pracownicy i wolontariusze jednego z najpiękniejszych dzieł charytatywnych archidiecezji, jakim jest stowarzyszenie „Misericordia” – mówił abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Po uroczystej eucharystii w katedrze odbyło się spotkanie na Zamku Lubelskim. Ukoronowaniem uroczystości była msza św. w kościele pw. św. Rodziny, której przewodniczył bp Stanisław Wielgus oraz koncert zatytułowany „Wyobraźnia miłosierdzia” z premierowym wykonaniem utworu „Ja, człowiek, ufam Tobie” Piotra Selima. EK