Wypięknieje wokół kościoła

Nowy chodnik, droga dojazdowa, ogrodzenie i oświetlenie – tak już niedługo ma się zmienić teren wokół kościoła w Białopolu. Parafia planuje także budowę parkingu.
Parafia w Białopolu rozpoczęła prace zmierzające do zagospodarowania terenu wokół kościoła. Jak czytamy na jej stronie internetowej, planowana jest budowa drogi dojazdowej, chodnika i ogrodzenia. Projekt zakłada też oświetlenie terenu świątyni, głównego wejścia do niej oraz podświetlenie figury Chrystusa. Henryk Borzęcki, proboszcz parafii, o planowanej inwestycji rozmawiać z nami nie chciał. Stwierdził jedynie, że inwestycja będzie kosztowna i dziwi go, że interesuje się nią prasa. Jak wyjaśnia wójt gminy Białopole Henryk Maruszewski, prace mają zostać podzielone na dwa etapy. Pierwszy, który ma się rozpocząć już wkrótce, zakłada m.in. budowę chodnika, oświetlenia i ogrodzenia. Drugi to budowa parkingu.
– Myślę, że inwestycja jest jak najbardziej potrzebna. Zwłaszcza parking. W dni targowe i w dni, kiedy odbywają się u nas imprezy, trudno znaleźć wolne miejsce. Dlatego staramy się wspierać parafię. Pomogliśmy np. w przeprowadzeniu postępowania ofertowego – mówi Maruszewski.

Parafia już wyłoniła wykonawcę pierwszego etapu prac. Jest nim firma „Czar-Bud” z Hrubieszowa, która zaproponowała najniższą cenę, czyli 328 tys. zł. Na drugi etap prac, a przynajmniej jego część, proboszcz najprawdopodobniej zechce pozyskać unijne pieniądze. Przy pisaniu wniosku, również może liczyć na pomoc urzędników. (kw)