Wypomnieli wiceprezydentowi

Podczas zebrania rady osiedla Dyrekcja Górna wybrano dziewięć inwestycji do projektu przyszłorocznego budżetu. Mieszkańcy wypomnieli wiceprezydentowi Stanisławowi Mościckiemu, że obiecanej przez niego inwestycji nie wykonano w całości. – Rozbudził nasze nadzieje, ale nie będziemy go za to torturować – stwierdził Franciszek Onyszko, przewodniczący rady osiedla Dyrekcja Górna.

Pierwszy punkt zebrania rady osiedla Dyrekcja Górna, tj. wybór wniosków do przyszłorocznego budżetu, zrealizowano błyskawicznie. Mieszkańcy nie mieli problemu z wyliczaniem kolejnych potrzeb, a Franciszek Onyszko, przewodniczący rady osiedla, skrupulatnie je notował. Ostatecznie zgłoszono dziewięć propozycji inwestycji. Radni osiedlowi zaakceptowali je jednogłośnie. Onyszko poinformował, że z postulowanych w ubiegłym roku inwestycji dotąd wykonano połowę. Pozostałe są w trakcie realizacji. Mieszkańcy Dyrekcji Górnej zwrócili też uwagę na dodatkowe przedsięwzięcie, remont nawierzchni przy ul. Wiejskiej na odcinku pomiędzy ulicą Hrubieszowską a Graniczną. Przypomnieli, że na zebraniu rady osiedla pod koniec ubiegłego roku realizację tej inwestycji obiecał im Stanisław Mościcki, wiceprezydent Chełma. Ale okazało się, że zadanie to jest zbyt drogie i wykonane będzie częściowo, a nie w całości.
– Obiecał nam to, zawarł z nami dżentelmeńską umowę, a efekt jest taki, że raz jeszcze tę inwestycję musimy zgłaszać do budżetu.
Do sprawy odniósł się przewodniczący Onyszko.
– To fakt, że wiceprezydent rozbudził nasze nadzieje, ale nie będziemy go przez to torturować – stwierdził Onyszko.
Mieszkańcy wypomnieli też usterki, z którymi – ich zdaniem – wykonano chodnik przy ul. Katedralnej. Zwrócili uwagę, że teren został źle utwardzony i woda wpływa do okolicznych budynków.
– Piwnice są notoryczne zalewane, brakuje odpływu, robota jest źle wykonana i konieczne są poprawki – wskazywał pan Waldemar.
Uwagi zostały zapisane przez przewodniczącego Onyszko, który zobowiązał się przekazać je odpowiednim instytucjom. Sporo kiepskich ocen posypało się pod adresem Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych. Dotyczyły one porządków i wycinki drzew. Obecny na zebraniu Józef Kendzierawski, dyrektor Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta Chełm, odbierał te ataki i ostatecznie zadeklarował, że przekaże przedstawicielom spółki wszelkie sugestie.
Mieszkańcy mówili też o zakłócaniu ciszy nocnej przez klientów restauracji w pomieszczeniach wydzierżawionych przez dom kultury.
– Piski, wrzaski, śpiewy, bieganie po rondzie – takie zachowanie nocą w weekendy to norma – mówił jeden z mieszkańców. – Zgłaszaliśmy to swojego czasu na policję, ale nie wiemy czy robić to nadal, bo może mundurowi mają poważniejsze interwencje na głowie…
Obecna na zebraniu dzielnicowa radziła zgłaszać tego typu przypadki policjantom.
Przewodniczący Onyszko zachęcał też do uczestnictwa w głosowaniu nad inwestycjami osiedlowymi w ramach budżetu obywatelskiego. Jedna z mieszkanek wtórowała mu, dziękując zebranym za oddawanie głosów na budowę chodnika przy ul. Reymonta. W dowód wdzięczności na zakończenie spotkania rozdała zebranym cukierki. (mo)

Wnioski zgłoszone do projektu budżetu na 2018 r. przez Radę Osiedla Dyrekcja Górna: frezowanie istniejących nawierzchni i ułożenie nowych dywaników asfaltowych przy ulicy Granicznej, a także przy ulicy Wiejskiej na odcinku od ulicy Granicznej do ulicy Katedralnej; frezowanie istniejącej nawierzchni i ułożenie nowego dywanika na ulicy Katedralnej na odcinku od ulicy Wiejskiej do ulicy Bydgoskiej; frezowanie istniejącej nawierzchni i ułożenie nowego dywanika na ulicy Jana Kazimierza na odcinku od ulicy Katedralnej do ulicy Granicznej; frezowanie istniejącej nawierzchni i ułożenie nowego dywanika na całej ulicy Czackiego; rozbudowa parkingu pomiędzy ulicą Katedralną a blokiem Katedralna 3A, wykonanie chodnika wzdłuż parkingu; modernizacja chodnika od strony numerów parzystych na ulicy Słowackiego na odcinku od CHDK do ulicy I pułku Szwoleżerów; wykonanie oświetlenia i remont chodnika na ulicy Żwirki i Wigury od strony numerów parzystych od bloku numer 2 do bloku numer 10; wykonanie kanalizacji burzowej na ulicy Granicznej.