Wypożycz i jedź!

Rowery miejskie i powiatowe już czekają na chętnych

Sezon rowerowy oficjalnie otwarty. Od ubiegłego tygodnia w Świdniku znów można wypożyczać miejskie jednoślady. System działa tak samo jak w ubiegłym roku. Nie zmieniła się też liczba stacji i rowerów. Nowe prawdopodobnie pojawią się za rok.

W minionym roku świdniczanie po raz pierwszy mieli okazje wsiąść na wypożyczone rowery. Z tej okazji skorzystało ponad 2,3 tys. mieszkańców. Wybrali się na przejażdżkę aż 14 tys. razy.
– To dla nas wyraźny sygnał, że decyzja o utworzeniu kilku stacji w Świdniku była dobrym pomysłem. Jestem przekonany, że w tym roku świdniczanie równie chętnie skorzystają z tego ekologicznego środka transportu – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.
Pojazdy wróciły na stacje w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W sumie na terenie Świdnika działa 5 wypożyczalni. Trzy z nich ze swojego budżetu sfinansowało miasto, za dwie zapłacił powiat. Znajdziemy je: przy Galerii Venus, od strony ul. Racławickiej, przy PCEZ od strony ul. Generała Tadeusza Góry, pomiędzy budynkami przy ul. Niepodległości 32-34 oraz przy wejściu do kina Lot oraz przy skrzyżowaniu ulic Klonowej i Akacjowej. Dodatkowo przy ul. Racławickiej w Świdniku znowu działa samoobsługowa stacja naprawy rowerów.
Na razie taka liczba stacji z jednośladami będzie musiała świdniczanom wystarczyć. W tym roku ani w miejskich, ani w powiatowych planach nie ma budowy kolejnych. Nowe stacje prawdopodobnie pojawią się dopiero w przyszłym roku. W przypadku miasta dwie nowe wypożyczalnie mają powstać w ramach Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Jedna ma być zlokalizowana przy dworcu PKP Świdnik-Miasto, druga – przy stacji Świdnik-Wschód. W przypadku powiatu nowa stacja mogłaby powstać w sąsiedztwie I LO na ul. Okulickiego, ale dopiero po zakończeniu budowy hali sportowej.

Jak to działa?

Aby wypożyczyć rower, należy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie www.lubelskirower.pl, zaakceptować regulamin i doładować utworzone konto w wysokości sumą przynajmniej 10 zł. Z tak utworzonego konta pieniądze będą pobierane tylko wtedy, gdy nasza przejażdżka będzie trwała dłużej niż 20 minut. Za wypożyczenie roweru od 21 do 60 minut zapłacimy 1 zł, za drugą godzinę – 3 zł, a za trzecią i każdą następną – 4 zł.
Rejestracji można dokonać również za pomocą terminala, aplikacji Nextbike na smartfony czy dzwoniąc na infolinię. Szczegółowe instrukcje dostępne są przy każdej ze stacji.
Świdnicki system roweru miejskiego jest ściśle powiązany z lubelskim. Oznacza to, że rower można wypożyczyć w Świdniku i oddać na dowolnej stacji w Lublinie.
Czym skorupka za młodu
Dla młodszych świdniczan, którzy rozpoczynają przygodę na dwóch kółkach, Urząd Miasta Świdnik wraz z Miejskim Centrum Profilaktyki organizuje drugą edycję zajęć Edukacji Rowerowej.
– To ważna inicjatywa nie tylko dla rodziców i dzieci, ale dla wszystkich uczestników ruchu – podkreśla burmistrz Waldemar Jakson.
Akcja obejmie uczniów klas IV i V wszystkich szkół podstawowych w Świdniku. Program został podzielony na cztery etapy. Pierwszy odbędzie się w szkole, gdzie dzieci poznają zasady bezpieczeństwa, profilaktyki, pomocy medycznej i serwisu rowerowego. Po zdobyciu wiedzy teoretycznej uczniowie przesiądą się na jednoślady i będą ćwiczyć zasady w praktyce w miasteczku ruchu drogowego, które powstanie na parkingu przy ul. Sportowej 2. Etap trzeci to zajęcia w ruchu ulicznym, a zwieńczeniem akcji będzie egzamin na kartę rowerową. Dla wszystkich uczestników przygotowano kaski i kamizelki odblaskowe – niezbędne akcesoria świadomej i bezpiecznej jazdy. (mg)