Wyprodukują sobie prąd ze słońca

Na budynku Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej przy ul. Norwida oraz czterech wymiennikowniach zainstalowane zostaną ogniwa fotowoltaiczne. Będą produkować prąd na potrzeby spółki i tym samym generować oszczędności. Z kolei w przyszłym roku PEC chciałby rozpocząć modernizację tzw. wymiennikowni strumienicowych.

– Obecnie jesteśmy na etapie opracowywania dokumentacji na wymianę tzw. wymiennikowni strumienicowych w budynkach na nowocześniejsze wymienniki płytowe. Przyjęty przez nas program zakłada wymianę w ciągu najbliższych 3 lat 49 strumienic. W pierwszym roku będzie to 19 sztuk; następne w kolejnych dwóch latach – mówi Krzysztof Michalski, prezes świdnickiego PEC-u.

Wymiana węzłów stumienicowych na płytowe według obliczeń naukowców z Politechniki Lubelskiej pozwoli w skali roku zaoszczędzić 17 proc. ciepła.

– Dlatego uważamy, że ta inwestycja warta jest wykonania, bo w efekcie będzie to opłacalne dla mieszkańców – dodaje K. Michalski.

Spółka planuje na ten cel zaciągać preferencyjny kredyt w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ok. 1 mln zł. Jeśli się uda, prace związane z wymianą strumienic ruszą w przyszłym roku.

W dalszej perspektywie władze Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej myślą również o innych inwestycjach, m.in. wymianie magistrali i wykonaniu ich w tzw. technologii preizolowanej. Na tę inwestycjeępotrzebne są miliony, więc jej realizacja będzie uzależniona od możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych z nowej perspektywy unijnej, a także Krajowego Planu Odbudowy.

Natomiast już niebawem, na budynku głównej siedziby spółki przy ul. Norwida oraz 4 wymiennikowniach (m.in. przy Witosa i Armii Krajowej) zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne. Produkowana przez nie energia będzie wykorzystywana na potrzeby spółki.

– To inwestycja proekologiczna i wyjście w kierunku „Zielonego Ładu”, która pozwoli zaoszczędzić  energię elektryczną. Zgodnie z umową, firma, która wykona tę instalację ma na to czas do końca tego roku – mówi K. Michalski.
(w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here