Wyprzedzić meningokoki

Każdego roku ponad 1 mln osób zapada na bakteryjne zapalenie opon mózgowych. Trzy główne przyczyny tej choroby są powszechnie znane, to meningokoki, pneumokoki i Haemophilus influenzae typu B (HiB). Co roku 24 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zapalenia Mózgu i Opon Mózgowo-Rdzeniowych.
Meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to choroba ośrodkowego układu nerwowego wywoływana przez groźne bakterie – meningokoki. Przebieg choroby jest nieprzewidywalny i trudno jest ją rozpoznać we wczesnym stadium (objawy często są mylone z grypą). Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia. – Bardzo ważne jest, by w tym dniu przypomnieć o meningokokach, czyli bakteriach wywołujących sepsę i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Początkowe objawy zakażenia meningokokowego łatwo pomylić z przeziębieniem lub grypą, tymczasem choroba już w ciągu 24 godzin może zagrozić naszemu zdrowiu i życiu. W diagnozie liczy się każda minuta, dlatego warto mówić na temat zakażeń meningokokowych oraz ich profilaktyki, która może uratować życie – argumentują firmy odpowiedzialne za dystrybucję szczepionek. Dane faktycznie są zatrważające – choć chęć maksymalizacji zysków ze strony koncernów medycznych również może napawać nieufnością.

Test szklanki

Jedynym charakterystycznym, choć nie zawsze występującym objawem, jest wysypka wybroczynowa. W przypadku wysypki można zweryfikować podejrzenie IChM, wykonując „test szklankowy” – w odróżnieniu od innych wysypek, wysypka związana z IChM nie blednie pod naciskiem. IChM może nawet w ciągu 24 godzin doprowadzić do zgonu. Ponadto nawet prawidłowe leczenie, wdrożone na wczesnym etapie choroby, nie daje gwarancji przeżycia lub uniknięcia poważnych następstw zdrowotnych. Najskuteczniejszą formą ochrony przed meningokokami pozostają więc szczepienia. Tyle tylko, że w Polsce (inaczej niż np. we Włoszech czy w Wielkiej Brytanii) szczepienia przeciwko meningokokom należą do grupy szczepień zalecanych, czyli płatnych.
Według wstępnych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w  2016 r. w  Polsce na zapalenie opon mózgowych i sepsę, spowodowane przez meningokoki zapadło 165 osób. Czy to dużo, czy mało i czy rzeczywiście skorzystać z oferty niemal „nie do odrzucenia”, zgłaszanej przez lobby szczepionkowe, każdy musi już odpowiedzieć sobie sam… TAK