Wyprzedzić powódź

10 czerwca roku na terenie powiatu krasnostawskiego odbyły się międzypowiatowe ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „Krasnystaw 2021”. Okazuje się bowiem, że to właśnie ten rejon Lubelszczyzny jest najbardziej zagrożony powodzią.

W ćwiczeniach brały udział jednostki strażackie z powiatów: krasnostawskiego, hrubieszowskiego, chełmskiego, opolskiego, lubelskiego, łęczyńskiego, świdnickiego, ryckiego, kraśnickiego, parczewskiego, radzyńskiego, biłgorajskiego, włodawskiego, a także policja, Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego i ratownicy medyczni.

Celem głównym przedsięwzięcia było sprawdzenie poziomu przygotowania sił i środków (ludzi i sprzętu) Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego do prowadzenia długotrwałych działań ratowniczych na akwenach „Lubańka” w Krasnymstawie i „Siennica” w Siennicy Różanej. Podczas ćwiczeń sprawdzano: funkcjonowanie służby dyżurnej stanowisk kierowania, procedury alarmowania, doskonalenie przemieszczania się strażaków podczas akcji, pracę sztabu dowodzącego akcją, zaplecze logistyczne, a także organizację i techniki działań ratowniczych na obszarach wodnych. Jak informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie tłem do ćwiczeń były utrzymujące się od ponad miesiąca duże opady deszczu.

Zagrożone podtopieniem są tereny w pobliżu rzek i innych zbiorników wodnych, a najgorsza sytuacja jest właśnie na terenie powiatu krasnostawskiego. Gwałtowne deszcze podnoszą poziom wody w zbiorniku Siennica i Lubańka. Dowódcą na poziomie strategicznym podczas ćwiczeń był zastępca lubelskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Szczepan Goławski. (fot. KW PSP Lublin, KP PSP Krasnystaw).

1 KOMENTARZ

  1. krasnystaw najgorzej zabezpieczony w woj. lubelskim? rachu ciachu 30 lat żadne władze nie ogarnęły że trzeba jednak czasem coś zrobić zanim jest katastrofa, tylko dopiero po. całkiem jak szpital. trochę żal, miasto umiera przez takie podejście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here