Wyrosną nowe bloki

Pierwszy blok przy ul. Pileckiego w Świdniku jest już niemal skończony. W ciągu kilku miesięcy Spółdzielnia Mieszkaniowa rozpocznie budowę kolejnego. W tym samym miejscu powstaną jeszcze dwa budynki. Chętnych na spółdzielcze M jest jednak nadal bardzo dużo, dlatego władze SM już poszukują nowych terenów pod budowę.
Budowa pierwszego budynku przy ul. Pileckiego, czyli na wschód od al. Armii Krajowej, ruszyła we wrześniu 2015 roku. W bloku zostały zaplanowane 44 mieszkania i 15 garaży. Przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej postawili na lokale małe i średnie, bo od 33,5 mkw. do nieco ponad 62,3 mkw. Wszystkie rozeszły się „na pniu”. Cena metra, jak na świdnickie warunki, była bardzo atrakcyjna, bo wyniosła ok. 3,3 tys. zł brutto. Chętnych nie odstraszyła również konieczność wyłożenia ponad 9,5 tys. zł od mieszkania na budowę drogi, którą i tak Spółdzielnia Mieszkaniowa przekaże miastu.
Przedstawiciele SM od razu zapowiadali również, że jeszcze przed zakończeniem budowy pierwszego bloku będą ogłaszali przetarg na kolejny. – Przy ul. Pileckiego docelowo chcemy wybudować cztery budynki. Jeden już stoi, na kolejny ogłosiliśmy przetarg 22 listopada – mówi Marek Słotwiński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku.
Podobnie jak w przypadku pierwszego bloku i w drugim nie będzie dużych lokali. – Zaplanowaliśmy mieszkania od jednopokojowych do trzypokojowych – mówi Marek Słotwiński.

Szef spółdzielni dodaje również, że nowy budynek będzie się różnił od już istniejącego. – Drugi blok będzie wyposażony w parking podziemny i w windy – mówi prezes SM.
Przedstawiciele spółdzielni nie martwią się o chętnych na nowe mieszkania. W ubiegłym roku podań było już tak dużo, że władze SM zadecydowały o zaprzestaniu ich przyjmowania. Teraz, mimo iż lada moment rozpocznie się budowa kolejnego bloku, nadal nie będzie możliwości składania nowych podań. – Na liście mamy jeszcze kilkuset chętnych – mówi Marek Słotwiński. – Wśród nich zostaną rozdysponowane mieszkania.
Władze spółdzielni rozpoczęły również poszukiwanie nowych terenów pod budowę kolejnych bloków. Jak tłumaczy szef SM, interesują ich również dwie miejskie działki na terenie odkupionym od Coca-Coli. Kilka tygodni temu radni podjęli decyzję o ich sprzedaży. Obie półhektarowe działki zostały wstępnie wycenione na blisko milion złotych każda.
Spółdzielnia ma na oku również grunty miejskie położone na wschód od al. Armii Krajowej, na wysokości Szkoły Podstawowej nr 7. Kilka tygodni temu okazało się, że przedstawiciele ratusza pozostałe działki budowlane zlokalizowane w tym miejscu będą chcieli przeznaczyć na budowę bloków w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. List intencyjny w tej sprawie już został podpisany. Docelowo na os. Wschód w ramach programu ma powstać sześć bloków z ok. 300 mieszkaniami. (kal)