Wystartują komfortowo

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma już nową bazę, która znajduje się w Janowicach koło Świdnika.


Dotąd siedziba Lotniczego Pogotowia Ratunkowego mieściła się na terenie lotniska Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu. Ale tamta baza nie spełniała obowiązujących norm, a dostosowanie jej do potrzeb lotniczego pogotowia byłoby bardzo kosztowne, więc w 2014 roku zdecydowano o wybudowaniu nowej bazy. Starostwo Powiatowe w Świdniku przekazało na ten cel siedem działek o łącznej pow. ok. 84 arów, położonych w Janowicach (gmina Mełgiew) tuż obok Portu Lotniczego Lublin.

Budowa zaczęła się w lipcu 2018 roku i miała zakończyć się w lutym tego roku, ale na przeszkodzie stanęły warunki atmosferyczne, więc bazę do użytku oddano dopiero pod koniec września. Powstał hangar na śmigłowiec i platforma, która wyprowadza śmigłowiec automatycznie na zewnątrz, od razu po otrzymaniu zgłoszenia do wylotu. Wybudowano też pomieszczenia operacyjne, medyczne i socjalne dla pracowników. Cała baza ma ok. 700 mkw. powierzchni.

W tak urządzonej bazie LPR pracuje 6 lekarzy, 4 ratowników medycznych i 4 pilotów. Najczęściej transportują pacjentów pomiędzy szpitalami i latają do nagłych i najgroźniejszych zdarzeń, takich jak wypadki komunikacyjne, wypadki w rolnictwie, zawały, udary, upadki z wysokości.

Data oficjalnego otwarcia nowej bazy nie jest jeszcze znana. JN