Wyszkoleni do ratowania życia

Ponad dwudziestu strażaków z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Krasnystaw może udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Odpowiednie uprawnienia zdobyli podczas szkoleń, które odbyły się w ramach „Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji – Lowe II” w Gminnym Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej.

W zajęciach brali udział druhowie z sześciu jednostek: Małochwieja Dużego, Bzitego, Czarnoziemi, Krupego, Siennicy Nadolnej i Wincentowa, którzy nabyli odpowiednie uprawnienia trzy lata temu.

– Zgodnie z przepisami po tym okresie, by móc nadal z nich korzystać, muszą przejść tak zwaną recertyfikację – wyjaśnia komendant gminny OSP Leszek Waręcki z OSP Małochwiej Duży. To jedna z dwóch jednostek w gminie Krasnystaw, która działa w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Drugą jest OSP Krupe. W obydwu certyfikat potwierdzający kwalifikacje do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej ma około połowy czynnych strażaków. Podobne uprawnienia mają druhowie jeszcze z pięciu OSP na czternaście działających w gminie Krasnystaw.

Szkolenia dla strażaków prowadzili ratownicy medyczni z firmy „Life-Med.” z Opola Lubelskiego. Były one elementem szerszego projektu „Lowe II”, który jest realizowany w gminie od marca tego roku.

– Na początek projektu „Lowe II” były zajęcia florystyczne, potem rozpoczęły się zajęcia aerobiku i pilates, które odbywają się w poniedziałki i środki. Grupy nie są zamknięte i każdy może do nich dołączyć. Wystarczy do nas przyjść w wybranym dniu o 17.00 – zachęca Dorota Rybczyńska, dyrektor GCK w Siennicy Nadolnej, gdzie odbywają się zajęcia. Podobne spotkania odbywają się w kilku innych gminach, które biorą udział w tym samym projekcie – Jeziorzany, Kamionka, Komarów-Osada i Wisznice oraz w mieście Rejowiec Fabryczny. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here