Zamiast pełnić funkcję miejsca zbiórki niepotrzebnych, a wciąż nadających się do użycia ubrań i innych przedmiotów, często przyczyniają się do zanieczyszczenia otoczenia. Mowa o kontenerach na używaną odzież, ustawionych w różnych częściach miasta. Jak się okazuje, niektóre z nich stoją nielegalnie.
Jak informowaliśmy niedawno, na problem kontenerów, a dokładnie często panujący wokół nich bałagan, w jednej z niedawnych interpelacji uwagę zwracał radny Mariusz Kowalczuk (KR „Chełmianie”). Jak podnosił, mieszkańcy skarżą się, że oprócz odzieży pod kontenerami pojawiają się worki ze śmieciami, butelki i puszki, a niektóre kontenery stawiane przez firmy zewnętrzne, regularnie się przepełniają, co uniemożliwia ich prawidłowe użytkowanie. Ubrania zamiast trafiać do środka, czasem przez wiele tygodni leżą na ziemi, tworząc nieestetyczny widok.
Jak się okazuje miasto również dostrzega ten problem. W wyniku podjętych przez urzędników działań sprawdzających stwierdzono 33 nielegalnie ustawione pojemniki na działkach miejskich w pasach drogowych.
– W większości należą one do dwóch fundacji. W roku bieżącym rozpoczęto intensywne działania mające na celu uporządkowanie tej sytuacji. Jeden z właścicieli kontenerów otrzymał wezwanie do natychmiastowego ich usunięcia oraz zawiadomienie o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w celu wymierzenia kary za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia. Niestety, tylko część kontenerów została niezwłocznie usunięta. W stosunku do pozostałych właściciel notorycznie zmienia lokalizację, zabierając je z jednego miejsca w inne, co uniemożliwia skuteczne uporządkowanie tej sprawy. Zobowiązano właściciela kontenerów do ich usunięcia w terminie do 12 listopada 2024 r. W przypadku niezastosowania się do powyższego podejmowane będą dalsze działania w stosunku do tego podmiotu. Również na monity o uporządkowanie terenu wokół kontenerów, podmiot odpowiedzialny za ich ustawienie nie reagował, co skutkowało tym, że odpady wokół kontenerów uprzątnęło Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej na koszt miasta, poprawiając tylko czasowo otoczenie wokół pojemników. Działania zmierzające w kierunku uporządkowania sprawy usytuowania kontenerów na odzież używaną na terenie miasta będą kontynuowane – przekazał w odpowiedzi na wniosek radnego prezydent Jakub Banaszek.
Kontenery na odzież używaną usytuowane są na terenie miasta w różnych miejscach, w tym również na terenach stanowiących własność m.in. wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Kontenery na odzież, jak przypomina prezydent nie są zdefiniowane w przepisach prawa, dlatego w przypadku ich sytuowania należy brać pod uwagę przepisy odnoszące się do prawa własności.
– Mając na uwadze poprawę estetyki miasta w tym zakresie, wystosowano pisma do spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych, przypominające o obowiązkach właścicieli nieruchomości w zakresie utrzymania czystości i porządku. W przypadku użyczenia terenu zarządca powinien określić podmiotom ustawiającym kontenery na odzież konkretne warunki dbania o czystość i estetykę wokół nich, a także o należyty ich stan techniczny – odpisał prezydent. (w)