Wzięli się za drogi

Szykują się utrudnienia w ruchu drogowym na ulicach Chełma. Zamknięte dla pojazdów są ulice 11 Listopada i Rzewuskiego, a niebawem kierowcy napotkają na problemy na odcinku Rejowieckiej, rondzie przy Chełmskim Domu Kultury oraz skrzyżowaniu Zielnej z Obłońską.

 

Kilka dni temu drogowcy zamknęli dla ruchu kołowego odcinek ul. 11 Listopada. To efekt prowadzonych tam prac obejmujących przebudowę ulicy i skrzyżowania. Podobnie nieprzejezdna jest obecnie ul. Rzewuskiego, gdzie trwa budowa nowej drogi, łączącej ul. Czernickiego z ul. Brzozowskiego. Nowe utrudnienia w ruchu mogą wystąpić także podczas trwającej już przebudowy na ul. Wygon oraz w pobliżu parafii p.w. Świętej Rodziny na ul. Ogrodowej. Trwa tam budowa dojazdu do kościoła i parkingu.
– Nie ulega wątpliwości, że w niedługim czasie czekają nas poważniejsze problemy z przejezdnością przez miasto – podkreśla prezydent Chełma Agata Fisz. – Dość uciążliwe utrudnienia w ruchu mogą wystąpić podczas kolejnego etapu remontu ul. Rejowieckiej i modernizacji ronda przy Chełmskim Domu Kultury. Te inwestycje rozpoczną się już niedługo.
W tym roku chełmskich kierowców może czekać jeszcze inne poważne utrudnienie. Chodzi o pierwszy etap przebudowy ciągu komunikacyjnego łączącego ul. Przemysłową z wiaduktem w al. Armii Krajowej. Na ten rok miasto zaplanowało przebudowę skrzyżowania ul. Zielnej z ul. Obłońską, wraz z odcinkami przyległych do niego ulic. W miejscu problematycznego skrzyżowania ma powstać nowe rondo i pierwszy odcinek nowej drogi docelowo stanowiącej alternatywny przejazd dla wiaduktu.
– Obecnie trwają jeszcze prace nad projektem technicznym – mówi A. Fisz. – Zaraz po ich zakończeniu będziemy chcieli ogłaszać przetarg na wyłonienie wykonawcy. Ta inwestycja, można powiedzieć, jest wprowadzeniem do przebudowy całej ul. Kolejowej, która podobnie jak korytarz staromiejski ze względu na potężny zakres przedsięwzięcia i związane z tym koszty, będzie podzielona na etapy.
Oprócz inwestycji drogowych ruszają też prace związane z nowym oświetleniem ulic. Miasto rozstrzygnęło już przetargi i przekazało place budowy wykonawcom oświetlenia ulic Rodziewiczówny i Stanisławskiej. Łącznie zostanie ustawionych tam około 20 nowych słupów oświetleniowych. Wkrótce powinien zostać rozstrzygnięty również przetarg na oświetlenie ul. Świerkowej. (ptr)