Z dziejów lubelskiej motoryzacji

Wystawę pt. „Historia przemysłu motoryzacyjnego w Lublinie” można oglądać od środy 20 marca do końca kwietnia w Bibliotece Politechniki Lubelskiej


46 plansz, liczne eksponaty w postaci części samochodowych, np. silnik 4C90 od lublina, silnik od żuka, a także pojazdy: FSC Lublin-51, wueska, autobus elektryczny i traktor.

– W jednym miejscu pokazujemy historię lubelskiej motoryzacji, której początki sięgają lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Wtedy w Lubelskich Zakładach Mechanicznych Plage i Laśkiewicz montowano nadwozia do ekskluzywnych samochodów osobowych marki Chrysler, Lancia czy Cord.

Następnie przechodzimy do produkcji FSC, FS, Daewoo, Intrall i Fabryki Samochodów Honker. Naszą podróż kończymy w spółce Ursus – mówi Dorota Tkaczyk, dyrektor Biblioteki Politechniki Lubelskiej.

Eksponaty i pojazdy pochodzą ze zbiorów Państwowego Archiwum w Lublinie, Strefy Historii Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, firmy Ursus SA oraz pasjonatów z Politechniki Lubelskiej.

Wystawę można zwiedzać do 30 kwietnia br. To czwarta edycja z cyklu wystaw „Przemysł i zakłady przemysłowe Lublina i Lubelszczyzny”. MG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here