Z kinem i teatrem za pan brat

Swój talent i aktorski kunszt uczestnicy teatralnego projektu zaprezentowali na scenie CSK

We wtorek, 4 lutego, na największej w Lublinie scenie teatralnej w CSK spotkały się dzieci z przedszkoli biorących udział w kinowym projekcie „Retro bajki” i „Feryjnych Spotkaniach z Teatrem” w CSK.


W ramach programu „Retro bajki” przedszkolaki z Lublina i regionu przez trzy miesiące spotykały się na seansach filmowych. Po projekcjach czekały na nich warsztaty wprowadzające w tajniki kina. Po nich zwiedzały budynki CSK. – Pięcioletnim dzieciom z naszego przedszkola, które brały udział w „Retro bajkach”, szczególnie podobały się zajęcia plastyczne. Dowiedziały się ciekawostek na temat kina i zwiedziły salę projekcyjną – mówi pani Teresa Kruk, nauczyciel w Zespole Przedszkolnym nr 1 w Lublinie. – Duże wrażenie zrobiła na nich także wizyta w studio nagrań dźwiękowych, gdzie mogły nagrać własną piosenkę – dodaje.

– Było super. Śpiewaliśmy piosenkę o reniferku i mogliśmy posłuchać potem, jak sami śpiewamy – tłumaczyła z przejęciem 5-letnia Lena z ZP nr 1 w Lublinie. W zajęciach brało udział 25 dzieci z tej placówki. W całym projekcie uczestniczyły maluchy z 34 przedszkoli. Była to już trzecia edycja popularnego programu edukacyjnego dla przedszkoli. Do tej pory uczestniczyło w nim ponad 2000 dzieci.

Podczas wtorkowego spotkania podsumowującego oba projekty dzieci w wieku 7-12 lat (uczestniczące w zimowych warsztatach teatralnych realizowanych wspólnie przez Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie), przedstawiły na scenie operowej CSK przygotowane przez siebie przedstawienie. Zaprezentowały trzy krótkie etiudy teatralne, które pomogły im przygotować instruktorki teatralne: Ewelina Drzał, Katarzyna Staniewska oraz Magdalena Kwaśna. Sześćdziesięciu małym aktorom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy.

– Dawno temu pewna mądra pani z przedszkola zdradziła mi tajemnicę – powiedziała, o czym marzą dzieci. Każdy chłopiec chce zostać piratem albo królem, a każda dziewczynka marzy, by być księżniczką. Na naszej scenie spełniają się marzenia, tu naprawdę wszystko może się zdarzyć – mówiła podczas gali Katarzyna Sienkiewicz, dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

– Bardzo się cieszymy, że gościliście u nas. Dla nas to ogromna przyjemność, kiedy budynek Centrum Spotkania Kultur żyje. To jest wspaniałe, że do nas przychodzicie. Zapraszamy was zawsze, to jest też wasze miejsce – podkreślał Krzysztof Rzączyński, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie – My na was zawsze będziemy czekali – dodał. Dyrektorzy wcześniej zaskoczyli młodą widownię, „wyjeżdżając” na scenę z podziemi dzięki specjalnemu teatralnemu urządzeniu i prezentując się w królewskich szatach i koronach.

Emilia Kalwińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here