Z kopyta z inwestycjami

Gmina Siennica Różana w roku 2023 zamierza przeznaczyć na inwestycje trzy razy więcej pieniędzy niż w roku bieżącym.

Na ostatniej sesji Rada Gminy Siennica Różana uchwaliła budżet na 2023 r. Zakłada on dochody w wysokości 31,9 mln zł, a wydatki na poziomie 37 mln zł. 5 mln zł deficytu samorząd pokryje kredytem (350 tys. zł) i tzw. wolnymi środkami w budżecie (4,5 mln zł). Co ciekawe na inwestycje gmina chce wydać ok. 20,8 mln zł, czyli prawie trzy razy tyle, co w 2022 r. Leszek Proskura, wójt gminy Siennica Różana, przyznał, że to budżet ambitny, a jego wykonanie będzie niełatwe.

Zauważył, że trudno przewidzieć, jaka w 2023 r. będzie inflacja i jak to wpłynie na koszty planowanych inwestycji, ale zrobi wszystko by je zrealizować. Najwięcej, bo prawie 5,8 mln zł, gmina chce przeznaczyć na kupno i montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych. 3,8 mln zł wyda na budowę nowego przedszkola, a 2,8 mln zł na kolejne panele fotowoltaiczne, które mają pojawić się na gminnych nieruchomościach.

2,1 mln zł kosztować będzie przebudowa drogi w Woli Siennickiej, a 2 mln zł cyfryzacja urzędu. Podobną kwotę samorząd przeznaczy na rozbudowę sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. 350 tys. zł pochłonie z kolei wymiana oświetlenia w SP w Siennicy Różanej. (kg)