Z myślą o seniorach

Urząd Miasta Świdnik otrzyma ponad 350 tys. zł dofinansowania na stworzenie w budynku przy ul. Norwida 2 Klubu Seniora. Ratusz pozyskał również dotację, dzięki której potrzebujący świdniczanie będą mogli skorzystać z usług opiekuńczych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już za kilka miesięcy świdniccy seniorzy będą mieli do swojej dyspozycji Klub Seniora. Powstanie on na parterze budynku przy ul. Norwida 2. Będzie to miejsce, w którym miło i twórczo można spędzić czas, a przy okazji zadbać o swoje zdrowie i kondycję.

Zanim jednak klub zacznie działać pełną parą, pomieszczenia, w których będzie miał swoją siedzibę przejdą remont. W planach jest m.in. wyburzenie starych ścinek działowych i ustawienie nowych, wymiana drzwi i okien, parapetów, instalacji, montaż klimatyzacji. Remont obejmie również schody wejściowe do budynku i zadaszenie nad wejściem.

Na realizację tych prac Urząd Miasta otrzyma unijne dofinansowanie, a to dzięki projektowi unijnemu, który miasto realizuje we współpracy z Bractwem Miłosierdzia im. Brata Alberta oraz Fundacją Przestrzeń Inicjatyw Regionalnych.

Z myślą o seniorach miasto pozyskało również dofinansowanie w kwocie niemal 200 tys. zł z rządowego programu „Opieka 75+”. Środki te zostaną przeznaczone na usługi opiekuńcze.

– Te dwa projekty są skierowane do seniorów, ale do seniorów o innych potrzebach – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – O to, by w Świdniku mógł powstać Klub Seniora zabiegali sami seniorzy. To był jeden z wniosków zgłoszonych nam przez Świdnicką Radę Seniorów. Szukaliśmy rozwiązań na dofinansowanie tej inicjatywy i to się udało. Mam nadzieję, że oczekiwania naszych mieszkańców zostaną spełnione.

Drugi z projektów jest dedykowany innej grupie seniorów; grupie, która potrzebuje największego wsparcia, czyli stałych usług opiekuńczych. Obserwujemy, że z roku na rok takich potrzeb jest coraz więcej. To jest projekt, który pomoże nam sfinansować tego rodzaju zadania, tym samym odciążając budżet po stronie wydatków bieżących. To ważne wsparcie zwłaszcza teraz, w dobie kryzysu. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here