Z prochu jesteś….

Pierwsze pochówki w kolumbarium odbędą się za kilka tygodni

Na cmentarzu komunalnym w Świdniku stanęło kolumbarium. Miasto już wystąpiło o pozwolenie na jego użytkowanie. Pierwsze pochówki w urnach prawdopodobnie odbędą się za kilka tygodni.


Poszukiwania firmy, która wykona kolumbarium na świdnickim cmentarzu komunalnym, trwały od kilku lat. Wszystkie przetargi na to zadanie kończyły się fiaskiem, bo oferty składane przez potencjalnych wykonawców przekraczały kwotę, jaką miasto zamierzało przeznaczyć na to zadanie. W końcu w lipcu ubiegłego roku ogłoszono przetarg, który wyłonił wykonawcę i tak, jak zapowiadali urzędnicy, prace mogły ruszyć.
Budowę dwóch ścian kolumbarium zakończono pod koniec ubiegłego roku. Są wykonane z żelbetonu i zawierają miejsca na 72 urny. Wnęki są zamykane granitowymi płytami, a u ich podstawy, na całej długości ściany, wykonano stopień o czarnej, granitowej nawierzchni. Będzie można zostawiać tu kwiaty i znicze.
Urzędnicy już zwrócili się do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego z wnioskiem o częściowe pozwolenie na użytkowanie obiektu. Częściowe, bo w planach jest jeszcze budowa trzech ścian. Te powstaną w kolejnych latach. Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta Świdnik, procedury związane z oddaniem kolumbarium do użytku i ustaleniem zasad jego funkcjonowania trwają. Regulamin oraz stawki opłat za miejsce w kolumbarium Rada Miasta Świdnik uchwali na najbliższej sesji. Budowa kolumbariów to kolejny element rozbudowy świdnickiego cmentarza. W 2014 roku powstał budek administracji z toaletami i nowe alejki. (opr. w)