Z rozściełaczem ruszają na gruntówki

Nowy nabytek Pegimeku jest już gotowy do pracy

Świdnickie Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek wzbogaciło się o nowy sprzęt. Tym razem to rozściełacz do asfaltu i kruszywa marki Dynapac. Lada dzień maszyna wyruszy w miasto, by rozprawić się z problemem gruntówek.


Nowy zakup miejskiej spółki ma związek z przetargiem Urzędu Miasta Świdnik na utwardzenie dróg gruntowych. Oferta Pegimeku i KPRD Lublin, wygrała to postępowanie i w związku z tym świdnicka spółka musiała wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Do jej bazy trafił właśnie pierwszy z zaplanowanych zakupów – rozściełacz do asfaltu i kruszywa marki Dynapac. Maszyna kosztowała 200 tys. zł netto.

– Jesteśmy z tego sprzętu bardzo zadowoleni – mówi Jerzy Irsak, prezes Pegimeku. – Jest praktycznie nowy i z półroczną gwarancją. W dodatku jest samojezdny; może przemieszczać się z jednej ulicy na drugą i nie trzeba go transportować. Rozstaw pracy maszyny wynosi od 2,5 do nawet 5 m. Jest także podgrzewany elektrycznie, co umożliwia całoroczne kładzenie asfaltu. Może być wykorzystywany również do kładzenia kruszywa. Pozwala na precyzyjne położenie warstwy, a to z kolei wpłynie na jakość dróg i przełoży się na oszczędności materiału. Będziemy wykorzystywać go przede wszystkim na gruntówkach, ale przyda się również do naprawy innych dróg. Maszyna jest już u nas „na bazie” i lada dzień ruszy w miasto.

Na tym zakupy Pegimeku się nie kończą. Wkrótce do spółki trafi również nowy wał drogowy. Jego koszt to 80 tys. zł netto. Ma być cięższy od tego używanego dotychczas, ogumiony, jednośladowy i nadający się zarówno do asfaltu jak i kruszywa. – Stary wał zamierzamy wystawić na sprzedaż, bo nie nadaje się do dróg, które będziemy budować – dodaje J. Irsak.

Spółka planuje także zakupić mniejszy wał, sterowany ręcznie, który będzie wykorzystywany do utwardzania wjazdów na posesje, a po zakończeniu utwardzania gruntówek, będzie służył spółce do drobnych napraw. Koszt tej maszyny to 30 tys. zł netto.

Władze Miasta cieszą się, że to miejska spółka będzie wykonawcą remontu gruntówek. Jak podkreślają pozwoli to budować ulice taniej i szybciej, a przy tym otworzy nowe pole działalności Pegimeku i tym samym pomoże rozwijać się spółce. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here