Z zewnątrz ładny. A w środku?

Kogo ciekawi jak wygląda wyremontowany Przytułek w Sawinie? Jest okazja, żeby się przekonać. W najbliższą niedzielę, 2 października, Parafia pw. Przemienienia Pańskiego i Regionalne Towarzystwo Gminy Sawin organizują symboliczne otwarcie Przytułku wraz z promocją książki na jego temat.

Dawny szpitalik-przytułek w Sawinie to późnobarokowy obiekt wchodzący w skład zespołu sakralnego. Powstał ok. 1757 roku i jest wpisany do rejestru zabytków. Użytkowany był do początku lat siedemdziesiątych XX wieku. Od tamtej pory stał niezagospodarowany i niszczał. W 2016 roku Regionalne Towarzystwo Gminy Sawin podjęło się ratowania zabytku i pozyskania funduszy na jego remont. Wspólnie z parafią pw. Przemienienia Pańskiego w Sawinie udało się pozyskać dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do remontu dołożyła także Wspólnoty Gruntowa z Sawina, która podobnie jak RTGS ulokowała w Przytułku swoje biuro.

Z zewnątrz budynek prezentuje się już bardzo ładnie. Ale jak wygląda w środku? RTGS zachwala obiekt jako perłę na mapie turystycznej Chełmszczyzny z unikatowym kominem z czterema arkadami niespotykanym nie tylko w naszym regionie, ale także w kraju. Ale najlepiej przekonać się o tym osobiście podczas symbolicznego otwarcia w najbliższą niedzielę, 2 października, o godzinie 13.15. A okazją do niego jest promocja książki „Szpital-przytułek oraz kostnica, czyli ossarium w Sawinie”, autorstwa Mirosława Marka Dederko, wydanej przez RTGS. (bf)